Stará dobrá analogová fotka je stále používaná a oblíbená

Praha - Od boomu digitálních fotoaparátů uplynulo sotva pár let. Většina prodejců fotoaparátů by se tehdy shodla, že doba analogových fotoaparátů skončila. Jenže nestalo se. Stará dobrá analogová fotografie je stále používaná a oblíbená. „Lidé si kupují digitální fotoaparáty, když chtějí nafotit tisíce fotek, které pak už nestojí další peníze. Jenže kdo používá filmy, tak ví, že kvalita snímků je nepřekonatelná, jsou teplejší a jasnější. Proto lidé užívají na svých digitálech staré analogové čočky, aby dosáhli těchto výsledků,“ říká opravář fotoaparátů Andrew Demetriou.

Profesionální fotografové, stejně jako praví nadšenci, znovu volí kvalitu analogu a chtějí se učit staré triky. „Abyste dostali opravdovou sépiovou, musíte mít dobrý film a ani tady digitál neunese srovnání. Film vždycky vyhraje. Počítač jen odhaduje, jak by měla fotka vypadat, ale z filmu se tak prostě vyrábí,“ vysvětluje Andrew Demetriou.

Nejlepší je, když si své fotky dokáže fotograf sám vyvolat. Hodiny strávené v temné komoře mají svůj vlastní půvab. Nastavit clonu a čas na zvětšovacím přístroji, vymáchat ve vývojce a ustalovači a s napětím čekat, zda to za všechnu námahu stálo.

Video Prizma
video

Prizma

„Je to už vlastně trend, je to cool, protože je to retro. Myslím, že někteří lidé už mají plné zuby digitálů a chtějí se vrátit k filmům, jak je znají,“ myslí si amatérská fotografka Kate Contakos.

Analogové fotoaparáty jsou v dnešní době velmi laciné, takže co ušetří za přístroj, může fotograf investovat do filmů a papírů. Neostré nebo špatně komponované fotky vás samozřejmě mohou stát dost peněz. Zklamání se ale vyhnete, když své nepřesné snímky označíte za úmysl. Jako to dělají mnozí fanoušci lomografie.

Nepřemýšlej a foť

„Chodila jsem na kurz fotografování na univerzitě a přišlo mi, že je to moc čísel a moc práce a přemýšlení. Myslím, že lomografie vás od toho všeho počítání osvobozuje. My říkáme: nepřemýšlej a foť,“ vybízí Liana Joyceová, manažerka Lomography Store.