Červenec znamenal pro průmyslovou výrobu v unii stagnaci

Brusel - V červenci setrvala průmyslová výroba v zemích eurozóny i v celé Evropské unii na stejné úrovni jako v červnu. Produkce v zemích eura meziročně vzrostla o 7,1 procenta a ve všech 27 zemích unie včetně Česka byla vyšší o 6,8 procenta, jak vyčíslil evropský statistický úřad Eurostat. Původní odhad ekonomů mluvil o meziměsíční zvýšení výroby v eurozóně o 0,2 procenta při meziročním nárůstu o osm procent.

Podle revize statistik se v červnu produkce v zemích eura meziměsíčně snížila o 0,2 procenta s meziročním nárůstem 8,3 procenta, zatímco v celé EU stoupla o 0,1 procenta při meziročním zvýšení o 7,9 procenta.

Evropská ekonomika tak po silném jarním růstu začne opět utlumovat. Hrubý domácí produkt EU i eurozóny vzrostl ve druhém čtvrtletí meziročně o 1,9 procenta, zejména díky Německu, jehož ekonomika zaznamenala nejsilnější nárůst od sjednocení země. Kvůli zpomalení globální ekonomiky a oslabení evropského vývozu se však čeká ochabnutí a Evropská komise v pondělí předpověděla, že tempo růstu bude mít ve druhém pololetí zřetelně pozvolnější tendenci.

Ve druhém čtvrtletí se průmyslový sektor na celém HDP eurozóny podílel necelými 17 procenty. Jeho vývoj však má výrazný vliv na ostatní sektory, takže je vhodným nástrojem pro odhad růstu celé ekonomiky.