Fuksa provedl škatulata v dozorčí radě Lesů ČR a Povodí Moravy

Praha - Dozorčí rady státních podniků Lesy České republiky a Povodí Moravy po zásahu ministra zemědělství Ivana Fuksy částečně obměnily svá složení. Podle Dostála to bylo kvůli dopisu bývalého předsedy dozorčí rady Povodí Moravy Richarda Svobody, který Dostálovi vytýkal personální politiku a taky postupy při výběrových řízení. Ministr argumentoval i stížnostmi starostů na špatnou práci povodí. Podle informací České televize bude novým šéfem bývalý ředitel Závodu Dyje Radim Světlík. Ten od roku 2008 do letošního května v podniku pracoval jako provozní ředitel a ředitel závodu Dyje.

S Povodím Moravy je současně spojeno trestní oznámení kvůli více než dvaceti sporným zakázkám, které nyní prověřuje policie. Povodí Moravy mělo údajně v minulosti nevýhodně pronajímat a prodávat nemovitosti, nakupovat nefunkční software a zbytečně utrácet miliony korun za nesmyslné studie.

Fuksu prý ke změnám v dozorčí radě Povodí Moravy vedla také jeho osobní návštěva zaplavených oblastí na Olomoucku a Hranicku, které pod správu státního podniku spadají: „Prakticky všichni starostové dotčených obcí kritizovali vedení povodí za slabou komunikaci a špatnou práci. Sám jsem měl možnost se na vlastní oči přesvědčit, že jejich kritika je bohužel oprávněná.“ Nově dosazení členové dozorčí rady mají uvedené nedostatky co nejrychleji odstranit, dodal ministr.

Dostála stížnost starostů, která vedla k jeho odvolání, překvapila. "Za
sebe musím říct, že si nevybavuji, že bychom nebyli vstřícní. V komunikaci
při povodních a po povodních nespatřuji žádný problém. Zasílali jsme
pravidelné informace," reagoval.

Svá místa v dozorčí radě Povodí Moravy opustí také Martin Tesařík, Karel Korytář a Ivo Polák. Nově v ní zasednou například zastupitel obce Brno-sever Jiří Hos či Robert Knobloch, který dosud pracoval jako ekonom či personalista ve finančních institucích.

V dozorčí radě lesů chce Fuksa odborníky

Ivan Fuksa:

„Chci v dozorčí radě Lesů České republiky odborníky, kteří budou zřetelně držet linii ministerstva a vedení lesů budou dělat důslednou oponenturu. Zkrátka mu budou, jak se lidově říká, koukat pod prsty.“

V dozorčí radě lesů bude nově zasedat například ekonom a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV) Miroslav Zámečník či místopředseda ODS Pavel Blažek. Ministerstvo bude v nové dozorčí radě reprezentovat Roman Boček, Fuksův první náměstek.