Česká pošta nakoupí terminály pro bezhotovostní platby, nechce být závislá na ČSOB

Praha - Česká pošta (ČP) vybrala firmu, která jí má dodat systém pro bezhotovostní platby. Za dodavatele 8333 terminálů a souvisejících technologií vybrala společnost Asseco Central Europe. Pošta za to má zaplatit 350 milionů korun, zatím však byla podepsána pouze rámcová smlouva. Informují o tom dnešní Hospodářské noviny (HN). Dosud mohli za poštovní služby platit svou Maxkartou jen zákazníci Poštovní spořitelny.

ŠÉF firmy Asseco CE Jozefa Kleina prohlásil, že jeho firma bude mít „bez vykonávací smlouvy nulový byznys“. Podepsána totiž zatím byla pouze smlouva rámcová. Vedení pošty tudíž ještě musí ještě o konkrétním nákupu terminálu rozhodnout zvlášť. Klein sdělil, že pokud ke konečnému obchodu dojde, bude se jednat o dodávku poslední generace moderních terminálů se čtečkami čárových kódů.

Pošta uvádí, že v rámci veřejné zakázky nepoptávala jen terminály. „Předmět veřejné zakázky je širší než pouze terminály a související služby. Součástí byl také nákup dalších periferií pro další projekty,“ uvedl mluvčí pošty Ivo Mravinac. Systém má být návazný na informační systém CzechPoint nebo přijímání balíkových zásilek. Státní ČP tím získá kontrolu nad zúčtováním transakcí za vlastní služby, které nyní vypořádává její partner - banka ČSOB.

Pokud ale bude chtít pošta novými čtečkami nahradit ty, které má na pobočkách Poštovní spořitelna, potřebuje souhlas jejich vlastníka, který ale zatím s výměnou nesouhlasil. Může se stát, že na poštách nakonec vedle sebe budou dva kartové terminály. Jeden od Poštovní spořitelny a druhý pro všechny ostatní karty.

Pošta o terminály ČSOB nestojí

ČSOB, která pod obchodní značkou Poštovní spořitelna banku na pobočkách ČP provozuje, přitom poště už dlouho nabízí, že systém pro bezhotovostní platby dodá a zaplatí. Na tuto nabídku ale pošta nikdy nereagovala. Podle Mravinace nechce být závislá na ČSOB při přijímání karet ostatních bank. Proto se rozhodla terminály nakoupit a provozovat sama. Pošta přitom údajně zatím ČSOB neinformovala, že chce kartové terminály koupit.

Asseco Central Europe se specializuje na vývoj softwarových řešení, integraci a poskytování služeb a produktů s vysokou přidanou hodnotou pro všechny segmenty. V současné době má společnost více než 900 zaměstnanců. V letošním pololetí zvýšila tržby o 12 procent na 1,5 miliardy korun.