Na mecenáše dolehla krize, darovali méně

Praha – Nadace VIA vyhlásila už potřinácté vítěze prestižních Cen VIA Bona za firemní a individuální filantropii. Ocenění je udělováno dárcům, kteří pomáhají svému okolí finanční, materiální nebo i jinou formou. Podle předběžný údajů Ministerstva financí zaznamenala loni i oblast soukromého dárcovství jistý propad - zhruba o 10 procent. I přesto se ale v letošním ročníku Cen VIA Bona sešel rekordní počet nominací. Porota vybírala z 91 kandidátů.

„V důsledku krize a recese dárcovství v České republice opravdu pokleslo o něco více než 10 procent, ale vidíme i zajímavé nové trendy,“ uvedl ředitel nadace VIA Jiří Bárta. Na oblibě získává dar ze závěti a stále běžnější je také propojování byznysu a dobročinných aktivit. „Dobrým příkladem může být třeba pan Libor Malý , provozovatel portálů Práce.cz a Jobs.cz, který ve spolupráci s Člověkem v tísni podporuje v zahraničí celou řadu bohulibých projektů,“ dodal Bárta.

Cenu VIA Bona za dárcovství letos získal in memoriam středoškolský profesor Lubomír Kohout. V závěti podpořil vzdělávání peruánských dětí a organizaci bojující proti obchodu s lidmi. Organizaci La Strada a Nadačnímu fondu Inka, daroval po 1,1 milionu korun.

Video Vstup Lucie Müllerové
video

Vstup Lucie Müllerové