Češi se přestali bát, investují i do rizikovějších fondů

Praha – Debaty o důchodové reformě a nutnosti zajistit se na stáří útočí na Čechy poslední dobou doslova ze všech stran a lidé už na ně začali reagovat. Víc než dřív začali investovat především do rizikovějších podílových fondů. V časech krize vzrostl také zájem o pojistky, které kryjí komplexní rizika. Naopak méně táhne stavební spoření, kvůli nízkým výnosům stagnuje prodej penzijního připojištění.

„V důsledku krize si řada lidí začala více uvědomovat vlastní zodpovědnost za svoji finanční situaci, což se nepochybně podepsalo i na zájmu o jednotlivé finanční produkty,“ tvrdí analytik společnosti AWD Lukáš Buřík. Přibývá tak zejména lidí, kteří objevili kouzlo pravidelného investování. U jednorázových investic nicméně pořád převládá konzervativní charakter, kde největší zájem je o investiční nástroje s ochranou kapitálu.

„Velká diskuse o penzích, penzijní reformě a nutnosti postarat se v penzi sám o sebe vede k velkému zájmu o pravidelné investice do dynamických podílových fondů,“ říká Petr Borkovec ze společnosti Partners. Tyto produkty prošly v posledních dvou letech velkým vývojem a staly se tak zajímavým nástrojem pro běžného člověka, který umožňuje i nízkou měsíční investici velmi silně rozložit a podílet se tak na růstu některých akciových trhů a regionů.

U pojištění zase upadá zájem o jednotlivé pojistné smlouvy zajišťující dílčí rizika a od rezervotvorného pojištění, které často sloužilo ke spoření, k variabilním pojistným produktům schopným zajistit rizika celé rodiny. Namísto toho lidé ve větší míře využívají komplexní pojistky, které zajistí všemožná rizika třeba i pro celou rodinu.

Ve středu zájmu se nově ocitly i krátkodobé spořicí produkty s nízkým rizikem, lidé chtějí alespoň nějaký výnos, míní Borkovec. Ze stejného důvodu podle něj pojistný trh nyní ovládají jednorázové životní pojistky na horizont zhruba pět let s určitou garancí. Vedle nich je prý velký zájem také o rodinné či skupinové rizikové a úrazové pojistky, které poskytují ve srovnání s pojistkami z let minulých vysoké krytí za nízké pojistné.

Penzijní připojištění už tolik netáhne

Upadá i zájem o penzijní připojištění, a to především kvůli pokračujícím  sporným opatřením ve firmách, kdy se v současnosti příliš nezavádějí nové systémy finančních benefitů. Příspěvek na penzijní připojištění byl v minulosti jedním z motorů růstu zájmu o tento produkt. Penzijní fondy navíc v posledních dvou letech klienty příliš nepotěšily, když připisovaly pouze minimální zhodnocení. Zejména mladší lidé se tak snaží najít efektivnější způsoby, jak dlouhodobě zhodnocovat své peníze, podotkl Lukáš Buřík.

„Přibližujeme se Evropě, zájem o investiční produkty trvale roste,“ doplnil analytik Broker Consulting Jan Lener. Spořicí účty se prosazují proti fondům peněžního trhu. Důvodem je obdobný výnos při snadnější obsluze. Zájem o stavební spoření je podle něj po zveřejnění reforem mizivý. Důvodem pro jeho uzavření bývá nejčastěji plánování financování bydlení pomocí úvěru, poznamenal.

Na počátku roku byl znatelný vysoký zájem o úvěry ze stavebního spoření jako důsledek vyšších úrokových sazeb hypotečních úvěrů. Také byl patrný zájem o nové spořicí smlouvy v souvislosti se spekulacemi o změně výše státní podpory. Po jasnějších obrysech změny stavebního spoření v posledních měsících však dochází spíše k vypovídání smluv ve snaze zachránit úrokové bonusy před zdaněním.