Klaus si nezapálil ani při otevření závodu Philip Morris

Kutná Hora – Největší výrobce cigaret v Česku Philip Morris dnes slavnostně otevřel novou část svého závodu v Kutné Hoře. To firmě umožní zvýšit kapacitu výroby o třetinu na 40 miliard kusů cigaret ročně. U otevření nechyběl ani prezident Václav Klaus, který přestřihl pásku u nového provozu. Nezapomněl ani zkritizovat Evropskou unii, když firmě popřál, aby ji nezahubila unijní regulace. Evropská unie totiž podle něj vede boj s kouřením směšným způsobem. „Přeji firmě, aby se jí dařilo, aby ji nezahubily stále a stále narůstající regulace, které padají ne z nebe, ale z Bruselu. A myslím, že by bylo dobře, kdyby se jí podařilo přežít i do budoucna,“ řekl prezident.

Zapřisáhlý nekuřák se pásku přestřihnout nezdráhal

Klaus je známý jako zapřisáhlý nekuřák. Do Kutné Hory prý ale přijel podpořit fungující firmu. Ta do rozšíření a modernizace provozu investovala 750 milionů korun a za poslední dva roky tak vytvořila 250 nových pracovních míst. Podle Klause jde o ukázku toho, že se kdysi privatizace podařila. „Ta firma od té doby funguje zcela mimořádným způsobem, takže to je úspěch našeho průmyslu,“ dodal.

Video Klaus otevřel závod Philip Morris
video

Klaus otevřel závod Philip Morris

Prezidentova kritika směšného boje EU s kuřáky

0„Boj s kouřením je veden směšným způsobem, zákazy se nedá nic nikdy vyřešit,“ řekl prezident s tím, že takové jednání v minulosti vedlo k pašování a výrobě podomácku. Na dotaz novinářů, zda jeho návštěva v Kutné Hoře nemůže být brána jako podpora kouření, odpověděl, že nikoliv. „Podporuji boj s omezováním kouření vrchnostenským nařízením. To je něco jiného než podpora kouření,“ zdůraznil.

Podle ředitelky Philip Morris pro vnější vztahy Andrey Gontkovičové je tabákový průmysl v současnosti předmětem velmi silné regulace a Philip Morris podle ní už delší dobu regulaci podporuje. „Na druhé straně byla minulý týden spuštěna veřejná diskuse k tabákové směrnici, která přichází s nápady tuto regulaci velmi výrazně upravit. Budeme tyto trendy velmi důsledně pozorovat a do formulování finální regulace se budeme všemi legálními prostředky velmi aktivně zapojovat,“ dodala.

Nejvíce Čechů kouří cigarety od firmy Philip Morris

Philip Morris ČR je předním výrobcem a prodejcem tabákových výrobků v Česku. Společnost, která je členem skupiny Philip Morris International, v ČR působí od roku 1992 a zaměstnává 1 200 lidí. Na trh dodává devět cigaretových značek, 64 variant cigaret a také dvě varianty sypaného tabáku pro ruční výrobu cigaret. V prvním pololetí letošního roku činil její podíl na trhu v České republice 54,3 procenta a na Slovensku 52,3 procenta.

Václav Klaus ve firmě Philip Morris
Václav Klaus ve firmě Philip Morris
Více fotek
  • Václav Klaus ve firmě Philip Morris autor: Mlejnková Alexandra, zdroj: ČTK http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/20/1983/198236.jpg
  • Kouření autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/18/1713/171221.jpg