Obnova po srpnových povodních přijde kraje na 10 miliard korun

Praha – Při obnově území Libereckého a částí Ústeckého kraje po povodních z letošního srpna se stát prohne. Celkové náklady totiž budou činit přibližně deset miliard korun. Jednotlivá ministerstva potom chtějí na odstranění povodňových škod celkem čtyři miliardy. Čísla jsou součástí strategie obnovy obou krajů, kterou dnes schválila vláda. Oznámilo to ministerstvo pro místní rozvoj (MMR).

ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský

„Na obnovu obecního a krajského majetku bude uvolněno prostřednictvím programu ministerstva pro místní rozvoj 2,35 miliardy korun.“

Kromě programu Obnova obecního a krajského majetku postiženého živelní nebo jinou pohromou vláda uvolní ještě 1,2 miliardy korun na odstranění důsledků povodní na státním vodohospodářském majetku.

Vláda dnes také schválila posílení rozpočtu MMR o dalších zhruba 100 milionů korun. Peníze v podobě přímých dotací jsou určené například domácnostem postiženým povodní, a to až do výše 30 tisíc korun na jednu bytovou jednotku. Až 150 tisíc korun potom dostane domácnost, která přišla o bydlení úplně.