Elektronický podpis od České pošty zdraží na dvojnásobek

Praha – Česká pošta od listopadu výrazně zdraží takzvaný kvalifikovaný osobní certifikát potřebný pro využívání elektronického podpisu při komunikaci s veřejnou správou. Zatím klient za roční certifikát zaplatil 190 korun, od listopadu ho přijde na 396 korun. Pošta však výrazně investovala do jeho zabezpečení a rozšířila místa, kde se dá pořídit. Zatímco dříve byl kvalifikovaný podpis dostupný pouze na kontaktních místech, kterých je v Česku 75, dnes se dá pořídit na všech Czech pointech - a těch je přes tisíc.

Ředitel Odboru komunikace České pošty Ivo Mravinac

„A třebaže takto výrazně zdražujeme, protože jsme výrazně investovali do technologií, a tedy zabezpečení elektronického podpisu, tak zůstáváme pořád hluboko pod cenou konkurence.“

Mravinac dodává, že se pošta prostě chová tržně. Jde totiž o službu, která není regulovaná státem. „K úpravě ceny přistupujeme poprvé za dobu, kdy poskytujeme služby akreditovaného poskytovatele certifikačních služeb, tedy od roku 2005,“ dodává k tomu mluvčí České pošty Marta Melicharová. Pošta ale bude i zlevňovat. Například cena takzvané elektronické značky (kvalifikovaného systémového certifikátu), která je používána hlavně v elektronických podatelnách nebo při automatickém generování výpisů z různých registrů, spadne ze současných 2380 korun na 1490, tvrdí Mravinac.

Video Telefonát Ivo Mravinace
video

Telefonát Ivo Mravinace

Telefonát Ivo Mravinace

29.9.2010

Pošta zdraží elektronický podpis

Elektronický podpis není hitem

Kromě pošty zajišťují elektronický podpis také společnosti První Certifikační autorita (I.CA) a eIdentity. Oba tito poskytovatelé však certifikát prodávají dráž. Česká pošta je proto lídrem na českém trhu. Mravinac tvrdí, že není tento certifikát hitem, zájem je přesto značný. Jde totiž o užitečnou věc, pokud podnikatel nemá datovou schránku, ale přesto chce komunikovat s úřadem. Loni tak pošta prodala 112 tisíc kvalifikovaných certifikátů. Letos počítá s prodejem okolo 150 tisíc. Konkurence je přitom pozadu zhruba o třetinu.

Na poště
Na poště