Schodek státního rozpočtu se šplhá ke stovce miliard

Praha – Schodek státního rozpočtu se pomalu šplhá ke svému cíli. Za celý letošní rok chce vláda hospodařit se schodkem 162,9 miliardy korun. Ke konci září už schodek stoupl k 99,6 miliardy korun. V srpnu přitom činil téměř o dvacet miliard méně. Loni za stejné období vykázal státní rozpočet deficit 87,3 miliardy korun. Informace přineslo ministerstvo financí.

Loni v září se hospodařilo s přebytkem, letos se schodkem

V samotném září skončilo hospodaření státu se schodkem 20,9 miliardy korun, zatímco loni v září měl rozpočet přebytek 2,3 miliardy korun. V meziročním srovnání je schodek rozpočtu podle ministerstva ovlivněn loňským převodem téměř 32 miliard korun z rezervních fondů ministerstev do rozpočtu. Negativně se také projevil převod zálohy na přímé náklady škol zřizovaných kraji a obcemi na 4. čtvrtletí. Loni se totiž tento převod uskutečnil až v říjnu.

Příjmy rozpočtu ke konci září činily 745,9 miliardy korun. Na pojistném na sociální zabezpečení stát vybral 263,1 miliardy korun, meziročně o necelé procento více. Plány letos počítají s růstem o 5,5 procenta. Celkové výdaje státu meziročně stouply o třicet miliard na 845,5 miliardy korun. Na sociální dávky stát vynaložil přes tři sta miliard korun, za důchody z toho stát vyplatil 260 miliard korun. Na důchodovém pojištění však stát vybral o téměř třicet miliard korun méně. Obsluha a úroky státního dluhu ke konci září stát přišly na 35,8 miliardy korun.