Loučovické papírny propouštějí, jiná práce v regionu ale není

Loučovice – Konec jedné z největších českých papíren v Loučovicích na Českokrumlovsku přinesl i 220 výpovědí. Papírny Vltavský mlýn uzavřely své brány už před týdnem, zaměstnanci se však o svém osudu dověděli až nyní. Dostanou výpovědi a budou mít nárok na odstupné. Propouštění je ale katastrofou pro celý mikroregion. V podniku proto začne fungovat detašované pracoviště českokrumlovského úřadu práce, které by mělo zaměstnancům pomoci najít východisko ze současné situace.

Insolvenční správce papíren Petr Hain však některým propuštěným dává naději. Podle něj se totiž bude v některých provozech pokračovat a část zaměstnanců by tak mohla plynule přejít pod nový subjekt. Správce už hledá zájemce o pronájem a s několika subjekty už jedná. Situaci ale komplikuje fakt, že stroje a zařízení jsou většinou v majetku leasingových společností. Oslovení bývalý zaměstnanci této naději vůbec nevěří.

Zaměstnanci už dostali svoje platy za srpen. Na výplatu dalších mezd však už podnik nemá a zákon pracovníkům nepomáhá. Ten totiž nepočítá s tím, že se reorganizace může přeměnit v delším časovém úseku v konkurz, jak je tomu u papíren. Zaměstnanci tak nemohou své pohledávky ohledně nevyplacených mezd uplatňovat u úřadu práce. „Je to lepší být teď na pracáku, než čekat, jestli budeme mít výplaty, nebo nebudeme mít,“ říká bývalá zaměstnankyně papíren Martina Božková.

Video Reportáž Petra Šuleře
video

Reportáž Petra Šuleře

Nezaměstnanost v regionu vyletí vzhůru

Pro region je propouštění skutečnou ránou. Tamní lidé i politici se shodují, že získat práci bude téměř nemožné. „To je tragédie jak pro ty zaměstnance, tak pro obec,“ tvrdí starosta Loučovic Pavel Sládek.

ředitel Úřadu práce Český Krumlov František Petera:

„Na celém okrese máme 130 volných pracovních míst, to myslím mluví samo za sebe.“