Evropské hospodářství oživuje, na USA a Japonsko ale nemá

Brusel – Ekonomika Evropské unie i eurozóny po krizi zrychlila. Hrubý domácí produkt sedmadvacítky vzrostl ve druhém čtvrtletí v porovnání se stejným obdobím loňského roku o 2 procenta, eurozóna si polepšila o 1,9 procenta. Slibně vypadá i mezikvartální srovnání. V období duben až červen si HDP obou uskupeních připsalo 1 procento.

Z členských zemí unie si ve druhém čtvrtletí ve srovnání s předchozím rokem nejvíce polepšilo Lucembursko, jehož HDP vzrostl o 5 procent. V porovnání s předchozím kvartálem se ale výkonnost jeho ekonomiky o 0,3 procenta propadla. Velmi dobře si vede Slovensko, které hlásí meziroční zlepšení HDP o 5 procent a dobré zprávy přichází také ze Skandinávie. Ekonomika Švédska si polepšila o 4,5 procenta.

Zlepšuje se také hospodářství tahouna Evropské unie – Německa. V meziročním srovnání si připsalo o 3,7 procenta a v porovnání s předchozím kvartálem bylo Německo s 2,2 procenta dokonce druhou nejrychleji rostoucí zemí unie. Předstihla ho pouze Litva s 3,2 procenta.

Růst evropského hrubého domácího produktu nicméně stále zaostává za Spojenými státy a Japonskem. V porovnání s rokem 2009 si USA polepšily o 3 procenta a země vycházejícího slunce o 2,4 procenta. Japonská ekonomika nicméně šlápla na brzdu. V prvním čtvrtletí letošního roku vzrostla o 4,4 procenta.