Sanace bank ukousla Irsku z ratingu

Dublin - Mezinárodní ratingová agentura Fitch dnes snížila známku úvěrové spolehlivosti Irska o jeden stupeň na A+ z dosavadní známky AA‑. Zdůvodnila to vysokými rozpočtovými náklady na sanaci bankovního sektoru a nejistým výhledem ekonomiky. Irsko si však stále vede výrazně lépe než Řecko, které se také potýká s dluhy. Na rozdíl od něj ale Irsko zvýšení úvěrových nákladů bezprostředně neohrožuje.

Výhled irského ratingu je podle agentury Fitch negativní, což znamená, že agentura může známku bez varování dál zhoršit. „Negativní výhled odráží nejistotu ohledně načasování a síly ekonomického oživení a střednědobé úsilí o konsolidaci veřejných financí,“ vysvětlila agentura.

Dnešní krok je podle agentury logickým důsledkem toho, že vláda minulý týden odhadla náklady na záchranu irských bank před krachem až na 50 miliard eur (asi 1,2 bilionu korun). Sanace tak zvýší letošní rozpočtový deficit na rekordních 32 procent hrubého domácího produktu.

Další Řecko? Zatím ne

Austin Hughes, hlavní ekonom KBC Ireland

„Irsko zažívá vlnu paniky. Hrozí, že lidé kvůli obavám z nějaké apokalypsy přestanou utrácet.“

Nový rating Fitch pro Irsko je stále plných pět stupňů nad hodnocením Řecka, které má u Fitch známku BBB-. Agentura sdělila, že Irsko má dostatečně vysoké hotovostní rezervy a stále ještě značnou finanční flexibilitu. Irsko se také v letošním roce nemusí ucházet o financování deficitu na trzích dluhopisů, takže prudké zvýšení úvěrových nákladů na trzích zemi zatím bezprostředně neohrožuje. „Irsko si zatím zachovává značnou finanční flexibilitu,“ podotkla agentura.

Obavy na trhu jsou přesto znát a ani podle některých ekonomů není situace v Irsku nijak růžová. Euro na snížení ratingu pružně zareagovalo. Vůči dolaru se propadlo o 0,3 procenta.

Podle údajů z minulého měsíce irská ekonomika ve druhém čtvrtletí obnovila pokles a nepotvrdila nadějné oživení z prvního čtvrtletí. To vystrašilo investory a dále zvýšilo úroky z vydaných irských státních dluhopisů. Fitch však upozornila, že Irsko nyní získá zpět mezinárodní konkurenceschopnost, kterou v dobách ekonomického a úvěrového boomu postupně ztrácelo. Také kolaps trhu realit a stavebního sektoru již podle Fitch doběhl téměř do konce. Právě kvůli zhroucení domácího realitního trhu zůstaly irským bankám nedobytné úvěry za desítky miliard eur.

Konkurenční agentura Moody's v úterý Irsko upozornila, že by kvůli vysoké ceně za záchranu bank mohla přikročit k dalšímu zhoršení jeho úvěrového ratingu. Moody's již v červenci zhoršila irský rating o jeden stupeň na Aa2, což je jeden stupeň nad nynějším ratingem Fitch. Agentura Standard & Poor's zatím hodnotí Irsko známkou AA-.