Reformy dohnaly odbory KOVO k přípravě demonstrací a stávek

Hradec Králové - Jestliže bude vláda pokračovat v přípravě reforem, které údajně poškozují poctivé zaměstnance a zaměstnavatele, je Odborový svaz KOVO připraven přistoupit k demonstracím a stávkám. Odbory chtějí zároveň prosadit vznik zaměstnaneckých penzijních fondů, z nichž by se připlácelo na penze pro fyzicky těžce pracující.

Podle předsedy odborářů Josefa Středuly budou vládou chystané změny v zákoníku práce, penzijním systému či zákoně o zaměstnanosti polarizovat společnost. Odborům se nelíbí ani chystané zdražení elektřiny. „Místo hledání konsenzu budeme možná bojovat i v ulicích. Jsme připraveni jít do takových akcí, které tato země ještě nezažila,“ uvedl Středula. KOVO současně vyzvalo vládu, aby chystané změny údajně poškozující zaměstnance zastavila. Česko podle nich nyní nepotřebuje sociální bouře.

Odborový svaz KOVO razantně odmítá například možnost snížení podpory v nezaměstnanosti u těch zaměstnanců, kteří ukončí pracovní poměr dohodou. Odbory odmítají i možnost, že by se vyplácení podpory v nezaměstnanosti pozastavilo těm propuštěným, kteří získají vyšší odstupné.

Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Jaroslav Zavadil zopakoval na jednání rady svazu KOVO i hrozbu vyhlášení generální stávky. K té by podle něj došlo v případě, že by se do zákoníku práce měla dostat výpověď bez udání důvodu a možnost řetězení pracovních smluv na dobu určitou.

Bude se opakovat 21. září?

Odbory daly nesouhlas s vládními reformami zatím nejhlasitěji najevo na demonstraci 21. září v Praze. Zhruba 40 tisíc lidí tam protestovalo proti snižování platů ve státní a veřejné správě. Odbory trvají na zachování současného systému platových tabulek. Vláda nehodlá od záměru snížit peníze na mzdy o deset procent ustoupit.

Odbory KOVO také požadují, aby byl v novém penzijním systému řešen problém zaměstnanců vykonávajících těžké a namáhavé práce. „Pro tyto lidi je nepředstavitelné, aby v pohodě a ve zdraví pracovali do 65 let věku,“ řekl Středula. Problém by podle něj mohlo řešit zavedení zaměstnaneckých penzijních fondů, do nichž by přispívali zaměstnavatelé, zaměstnanci a stát. Fondy by pak těžce pracujícím při dřívějším odchodu do důchodu vyplácely příspěvek k penzi.

Svaz KOVO je největším odborovým svazem v zemi - působí v téměř 1000 kovoprůmyslových podnicích s celkem asi 350 tisíci zaměstnanci. Nyní má asi 160 tisíc členů, a to včetně důchodců. Aktivních členů, tedy těch, kteří v podnicích skutečně pracují, je kolem 120 tisíc.

Josef Středula
Josef Středula
Více fotek
  • Josef Středula autor: Doležal Michal, zdroj: ČTK http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/19/1853/185242.jpg
  • Ilustrační foto autor: Zbyněk Stanislav, zdroj: ČTK http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/20/1964/196355.jpg