Slovenští sládci se bouří proti plánované pivní dani

Bratislava - Slovenská vláda se rozhodla zacelit díry v rozpočtu mimo jiné i zvýšením spotřební daně na pivo. Má stoupnout až o 50 procent a přinést do státní kasy 25 až 30 miliónů eur. Slovenští sládci se bouří. Daň, která bude jedna z nejvyšších v Evropě, podle nich ohrozí trh a pro menší pivovary může být likvidační.

Na slovenském trhu se v minulosti pohybovalo 14 pivovarů, ovšem dodnes jich přežilo pouze pět. Nejstarším a dosud působícím je pivovar ve Vyhních, kde se lahodný mok vařil již v 15. století. Dnešní majitelé se ale bojí, že další vysoká daň tradici ukončí. Ještě se totiž nestihli vzpamatovat z předcházejícího zdanění před sedmi lety.

Ján Šimonovi, hlavní sládek pivovaru Steiger ve Vyhních:

„Výroba piva se od roku 2009 na Slovensku snížila o 1,5 milionu hektolitrů a o práci přišlo okolo 1 200 lidí. Bylo zavřeno sedm pivovarů. Myslím, že dalšími kroky padne slovenské pivovarnictví na ústa.“

Video Reportáž Olgy Bakové
video

Reportáž Olgy Bakové

Tzv. pivní daň bude na Slovensku dvakrát vyšší než v Česku a třikrát vyšší než v Německu. Její zavedení pravděpodobně ohrozí i velké pivovary, které považují rozhodnutí vlády za neférové. „Cítíme se diskriminovaní, jelikož vína se spotřební daň nedotkne. Přitom 85 procent piva se vyrobí a vypije na Slovensku, a vína se sem dováží až 60 procent,“ vysvětluje generální ředitelka firmy Heineken Slovensko Door Plantengová.

Spotřební daň se má vyšplhat až na 7 centů

Nová daň má zdražit pivo o pět až sedm centů, tedy zhruba 1,5 koruny. Některé předpovědi ale mluví ještě o vyšších číslech. „Tato daň je součástí desítek opatření, které mají zachránit státní rozpočet před neúměrným narůstáním dluhu. Nepředpokládáme, že zdražení piva o pět centů otřese trhem zásadním způsobem,“ zdůvodnil rozhodnutí vlády mluvčí slovenského ministerstva financí Martin Jaroš.

Navzdory rozhodnutí vlády se sládci nevzdávají a sepisují petici pro poslance parlamentu. I když je ale prázdná sklenice silným argumentem, prázdná státní kasa zřejmě bude silnějším.

Pivovar Steiger
Pivovar Steiger