Slovenské odbory budou dnes burcovat Žilinu

Žilina - Odboráři na Slovensku chystají druhou akci proti úsporným opatřením vlády. V půl páté odpoledne budou protestovat v Žilině. Zástupci odborů už minulý pátek demonstrovali v Košicích. Odborářům nejvíce vadí zvýšení sazby daně z přidané hodnoty z 19 na 20 procent nebo nárůst spotřebních daní. Na vládní úspory prý doplatí hlavně řadoví občané a zaměstnanci namísto toho, aby se šetřilo také jinde. Podle premiérky Ivety Radičové ale odboráři sami s žádnými jinými návrhy na řešení nepřišli.

„Není pravda to, co tvrdí paní Radičová, že nevědí, jak se s námi dohodnout. Nesouhlasíme s opatřeními vlády a navrhujeme jiné řešení, které bude mít menší dopad na lidi, víc zatíží kapitál a vládní spotřebu,“ reaguje ale Emil Machyna, předseda Odborového svazu Kovo.

Odboráři vyšli do ulic v Košicích už před týdnem. Nyní vyrazí na půlhodinový protestní pochod Žilinou. „Právě tato města patří k průmyslově nejrozvinutějším,“ připomíná zpravodaj ČT Ladislav Kerekeš. „Zároveň na východě a severu Slovenska jsou tradičně poměrně menší příjmy než v hlavním městě Bratislavě. Proto odboráři předpokládají, že se na jejich stranu postaví hodně nespokojených lidí,“ dodává Kerekeš.

Video Telefonát Olgy Bakové
video

Telefonát Olgy Bakové

Telefonát Olgy Bakové

0810

Na Slovensku se protestuje

Protivládní protesty vyvrcholí 12. října demonstrací v Bratislavě. Odboráři ale už teď hrozí, že pokud vláda na jejich protesty nezareaguje, budou v nich dál pokračovat.

Olga Baková, zpravodajka ČT:

„Slováci nejsou velcí demonstranti a masové protesty, které šlo vidět v okolních metropolích Evropy, asi nemůžeme očekávat v Bratislavě ani v Žilině. Masová mnohatisícová demonstrace by byla opravdovým překvapením.“

Slovenská vlajka
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24