Pitrova teplárna Energy je na prodej, zájem má Czech Coal

Ústí nad Labem - Jedna z nejlukrativnějších částí majetku uprchlého podnikatele Tomáše Pitra, teplárna Energy, je na prodej. Zajímá se o ni těžební firma Czech Coal miliardáře Pavla Tykače. Konkrétní jednání o ceně ale ještě údajně nezačala. Informuje o tom dnešní Mladá fronta Dnes. Podnikatel Tomáš Pitr je v současné době ve Švýcarsku ve vazbě, kde čeká na své případné vydání do ČR, zároveň se spekuluje o tom, že oba podnikatelé se mohli na záležitosti kolem teplárny Energy dohodnout osobně.

„Dostali jsme nabídku, zda máme zájem teplárnu koupit. Díváme se na veškeré dokumenty, které máme k dispozici. Konkrétní jednání o ceně ale ještě nezačala, v takové fázi nejsme,“ řekl Tykačův mluvčí Jan Chudomel. Dokumenty k teplárně prý firma získala od Pitrových právních zástupců, informuje list.

Tomáš Pitr je v současné době ve Švýcarsku ve vazbě, kde čeká na své případné vydání do ČR. Švýcarští policisté ho zadrželi letos v červenci v alpském středisku Svatý Mořic. Česko požádalo o jeho vydání.

Pitra v roce 2006 soud v ČR poslal za daňové delikty na pět let do vězení. Do věznice nenastoupil. Od června 2007 se podle dostupných informací skrýval v cizině. Letos byl v ČR pravomocně odsouzen k souhrnnému šestiletému vězení v souvislosti s podezřelými obchody s akciemi potravinářských společností Setuza a Milo Surovárny.

Tykač a Pitr mohli záležitost kolem teplárny Energy údajně probírat osobně, neboť Tykač má apartmán ve stejném hotelu Kempinski ve Svatém Mořici jako Pitr a oba v něm často pobývali. Právě v areálu hotelu Pitra zatkla švýcarská policie. Chudomel ale trvá na tom, že nabídka na koupi teplárny přišla až po Pitrově zatčení.

Nevýhodou teplárny je, že výroba dnešní STZ je hlavně kvůli finančním problémům významně nižší než v minulých letech a s tím významně klesly i odběry energie. Na druhou stranu je ale teplem z Energy stabilně zásobováno i přilehlé sídliště Střekov a teplárna má dlouhodobou smlouvu na dodávky uhlí ze Severočeských dolů, připomíná MfD. Dodává, že Czech Coal doposud žádný výhradně vlastní zdroj elektřiny nemá, spoluvlastní pouze podíly v teplárnách Otrokovice a Malenovice.