Inspekce: Češi tankují stále více nekvalitního benzinu

Praha – Analýzy vzkazují českým řidičům nepříjemnou pravdu – možnost natankovat u tuzemské čerpací stanice opravdu kvalitní benzín se neustále snižuje. Zhruba 150 míst z počtu stanic, u kterých inspekce odebrala vzorky, navíc může být skutečnou hrozbou pro technický stav vozidla. Jízda s nekvalitním benzinem v nádrži znamená vyšší spotřebu, nižší výkon a u špatné nafty dokonce hrozí zreznutí motoru.

Celní správa každý měsíc najde 3 až 5 cisteren, které se do republiky snaží dovézt špatný, tzv. „míchaný“ benzin, nebo naftu. „Vždycky na trhu existují firmy nebo lidé, kteří chtějí vydělat víc. Cesta, která k tomu vede, je přes daňový únik. … Ve chvíli, kdy celníci, zejména u spotřební daně, tyto cestičky zavírají, tak lidé začínají míchat,“ uvedl předseda představenstva Společenství čerpacích stanic ČR Ivan Ondráček.

Nezisková organizace Acta non verba na začátku týdne zveřejnila na webu seznam 70 nekvalitních čerpacích stanic, které v loňském roce neprošly kontrolou inspekce. Seznam uvádí název společnosti a pobočku, u které ČOI zjistila nedostatky. Jestli selhání benzinky může vést až ke zničení motoru, nebo jde jen o drobnost, se ale řidiči ze seznamu nedozví. „Že se seznam dostal na veřejnost, je v pořádku, ale byl neprofesionální a byl nešťastně zvolen. Budeme s firmou jednat, jak došlo k tomu, že tam místo dvou drobných neshod máme označeny čtyři místa, kde došlo k nějaké neshodě,“ řekl ředitel úseku jakosti společnosti Benzina Václav Loula. 

Video Problémy s kvalitou pohonných hmot
video

Problémy s kvalitou pohonných hmot

ČOI nemá na častější kontroly peníze

K problémovým kritériím při hodnocení závažnosti prohřešků se podle Louly přidává i celková nedostatečnost kontroly. „ČOI nám ročně zkontroluje 220 až 250 vzorků. My jsme v dobrovolném systému Pečeti kvality, kde nám akreditovaný ústav odebere až 1 700 vzorků,“ popsal Loula.

Za nedostatečnou kontrolou ze strany inspekce se podle Ondráčka skrývá málo peněž, kterými ČOI disponuje. Platí zde jednoduchá úměra – méně financí znamená i méně kontrol. Klid mezi řady provozovatelů čerpacích stanic tak může přinést novela zákona o pohonných hmotách. Pomůže totiž odlišit skutečně problémové benzinky od těch s drobnými nedostatky. Novela zatím leží na ministerstvu průmyslu a obchodu. Na program vlády by měla přijít ještě v průběhu října.

U čerpací stanice
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24