USA by Čínu ze svých domácích problémů vinit neměly

Peking – Spojené státy by neměly vinu za své vlastní domácí problémy svalovat na slabý kurz čínské měny. S takovým názorem vystoupil mluvčí čínského ministerstva obchodu Jao Ťien. Jde nejspíš o reakci na rozhodnutí, které mají dnes USA učinit. Zveřejní totiž zprávu o měnových praktikách ve světě a Čínu nejspíš oficiálně označí za manipulátora s měnovými kurzy.

O obchodním přebytku Číny cizí země rozhodovat nemohou

Kritika kurzu čínského jüanu pouze na základě síly čínského exportu je podle Číny nespravedlivá. Mluvčí v tomto směru podrobil kritice rovněž Japonsko, jehož ministr financí Jošihiko Noda tento týden označil reformu čínského devizového systému za příliš pomalou. „Japonsko nemá právo to říkat. Osm let za sebou vykazovalo v obchodování s Čínou přebytek,“ prohlásil mluvčí. Dodal, že Čína je zodpovědná země, která bude při reformě devizového systému postupovat na základě vývoje domácích podmínek.

mluvčí čínského ministerstva obchodu

„Je naprosto špatné, že Spojené státy dělají problém z čínského obchodního přebytku, a vytváří proto tlak na kurz jüanu […] Cizí země nemají právo vyjadřovat se k tomu, jaká je přiměřená úroveň obchodního přebytku určitého státu.“

Ministerstvo financí USA se dnes chystá zveřejnit zprávu o měnových praktikách ve světě. Řada amerických zákonodárců se domnívá, že Čína by ve zprávě měla být označena za manipulátora s měnovými kurzy. To by však mezi oběma státy mohlo zhoršit vztahy.   

Deficit zahraničního obchodu Spojených států v srpnu meziměsíčně stoupl o téměř devět procent na 46,4 miliardy dolarů (přes 800 miliard korun). Schodek USA v obchodování se samotnou Čínou dosáhl rekordních 28 miliard dolarů.

Dolar versus jüan
Zdroj: AP Photo
Autor: Kin Cheung