Bezděkova komise testovala několik scénářů vývoje české populace i ekonomiky. Jeden z nich počítal právě s tím, že by teoreticky všechna volná místa obsazovali cizinci. Ani v tomto poměrně optimistickém scénáři by se ale reformu nepodařilo nadobro odvrátit. „Český penzijní systém bude mít velké problémy kolem roku 2030 až 2040. Imigrace by uměla ty problémy odložit o 10 až 15 let,“ upozornil partner společnosti Delloite a člen Bezděkovy komise Jiří Fialka.
Kromě toho s sebou příliv imigrantů nese i řadu sociální aspektů a v mnoha případech velmi negativních dopadů. Česká republika zatím nemá s imigrací valné zkušenosti, v zemi žije necelý půlmilion cizinců, kteří tak tvoří zhruba 4 procenta populace. V řadě zemí západní Evropy je to však mnohem více a problémy tam začínají eskalovat. Po Francii, Švédsku a Holandsku se rozjíždí debata o situaci imigrantů i v Německu. Kancléřka Angela Merkelová o víkendu upozornila, že řada z nich neumí německy, a tak se nemůže uplatnit na tamním pracovním trhu.

Rozhovor s Jiřím Fialkou
Fialka k tomu dodal, že cizinci mohou být přínosem pouze v případě, že do země přicházejí ti vzdělanější. Daří se tak šetřit náklady na vzdělání kvalitních expertů. Jenže tento model není příliš reálný.