Rumunsko omylem schválilo nižší DPH na potraviny, hrozí komplikace zahraniční pomoci

Bukurešť - Rumunským parlamentem omylem prošel návrh opozice na snížení daně z přidané hodnoty u základních potravin na pět procent, a to z dosavadních 24 procent. Ovšem dle vládních úředníků se nový zákon nesetkal s podporou vládnoucí koalice a někteří zákonodárci pro něj hlasovali omylem. Proto se vláda pokusí ještě zákon zrušit nebo udělat vše pro to, aby nevstoupil v platnost. Podle analytiků může tento krok zkomplikovat jednání o poskytnutí úvěru od zahraničních institucí.

„Není pravděpodobné, že toto opatření sníží ceny, ale poškodí příjmy. Jasně bude mít dopad na dohodu s MMF,“ zdůraznil hlavní ekonom ING Bank Nicolaie Alexandru-Chidesciuc. Aby zákon vstoupil v platnost, musí ho ještě podepsat prezident Traian Basescu. Ten je ale napojen na vládnoucí stranu.

rumunský ministr financí Gheorghe Ialomitianu

„Hlasování bylo chybou.“

Video Rumunský omyl
video

Rumunský omyl

„Poslanci se domnívali, že hlasují pro odmítnutí snížení daně,“ uvedl ministr financí Gheorghe Ialomitianu. Vláda doufá, že problém vyřeší. Zákon buď nepodepíše prezident a pošle ho zpátky do parlamentu, nebo vláda vydá dodatečný předpis, kterým opraví snížení daně.

Mezitím dnes zástupci Mezinárodního měnového fondu (MMF) zahájili v Rumunsku dvoutýdenní misi, v rámci které budou kontrolovat plnění dohody o dosavadním úvěrovém programu v objemu 20 miliard eur (asi 490,5 miliardy korun) a případném zahájení jednání o poskytnutí nového úvěru. Platnost současné úvěrové dohody končí v březnu roku 2011.

MMF prověřuje Rumunsko v době protestů proti snížení mezd a úsporným opatřením. V minulých týdnech se uskutečnily protesty státních zaměstnanců, kteří se dožadovali zvýšení mezd. Vláda letos snížila mzdy státním zaměstnancům o čtvrtinu a zvýšila DPH na 24 procent z 19 procent. Tyto kroky mají snížit rozpočtový deficit ze současných 6,8 procenta HDP.