Summit G20 ještě nezačal, mezi účastníky už to vře

Kwangdžu – V jihokorejském Kwangdžu začíná třídenní schůzka ministrů financí a guvernérů centrálních bank zemí G20. Účastníci budou diskutovat o reformách, které by zabránily destabilizaci finančního systému v důsledku krachu velkých nadnárodních bank a zároveň by zbavily vlády povinnosti tyto instituce nákladně zachraňovat z peněz daňových poplatníků. Spojené státy se krom toho snažily dostat na program téma hrozící měnové války, konkrétně mělo jít o jednání o udržitelné přebytky a deficity platební bilance. Se svou snahou ale narazily. Nelíbí se Německu, Rusku ani Indii.

Velké nadnárodní banky v centru dění

Najít společný přístup k udržování stability finanšního systému není jednoduché. Výbor pro finanční stabilitu se shodl zatím pouze na obecném požadavku: Velké banky by podle něj měly mít v případě problémů k dispozici více kapitálu, než budou muset mít menší instituce. „To by mělo odrážet větší rizika, která tyto instituce představují pro globální finanční systém,“ citovaly agentury prohlášení Výboru pro finanční stabilitu.

Video Čínská měna - horké téma ro G20
video

Čínská měna - horké téma ro G20

Čínská měna - horké téma ro G20

21.10.2010 UD

Reportáž o schůzce ministrů G20

Na seznam opatření by se mohla dostat například kapitálová přirážka, povinnost udržovat zvláštní kapitálovou rezervu nebo emise rezervních dluhopisů. Pochyby, jestli ale vůbec lze vytvořit efektivní mechanismus, zůstávají i nadále. Podle viceprezidenta Evropské centrální banky Vitora Constancia by bylo nejlepší uskutečnit v jednotlivých zemích řadu změn v zákonech upravujících bankroty. „Samozřejmě se o to pokoušíme. Protože je ale celý systém velmi složitý, nevím, zda je to vůbec možné,“ konstatoval Constancio. Je tak jen velmi málo pravděpodobné, že by G20 přijala nějaká konkrétní opatření ještě letos.

Problém číslo 2 - měnová válka

Krom finanční stability v poslední době svět stále více trápí hrozba měnové války. Zvláště Spojené státy opakovaně tlačí na Čínu, aby nechala jüan posílit, a zastavila tak zvýhodňování svých exportérů, které představitelé nejsilnější ekonomiky světa považují za neférové. USA chtěly toto téma otevřít i na půdě G20.

Jüan podhodnocený až o 40 procent

0„Žádná země v historii nezasahovala do hodnoty své měny jako Čína. Žádná země neměla nikdy obchodní přebytek jako podíl světového HDP tak obrovský jako Čína,“ podtrhl ekonom Pekingské univerzity Michael Petti. Obchodní přebytek Číny v září dosáhl téměř 16 miliard dolarů.

Na G20 jedou podle diplomatů USA s návrhem, aby země G20 slíbily omezit své přebytky a deficity na běžném účtu platební bilance na čtyři procenta hrubého domácího produktu. „Zkoumáme, zda se můžeme dohodnout na příslibu udržovat vnější nerovnováhy na udržitelnější úrovni - s tím, že by to bylo upraveno pro různé typy zemí, jako například producenty komodit,“ uvedl americký ministr financí Timothy Geithner.

Geithner dostal košem

Německý ministr hospodářství Rainer Brüderle se však proti konkrétním cílům postavil. „Makroekonomické vylaďování a kvantitativní cíle nejsou podle našeho názoru správným přístupem,“ prohlásil ministr krátce před odletem na jednání G20.

Skepsi vyjádřil také náměstek ruského ministra financí Dimitrij Pankin. „S největší pravděpodobností to skončí všeobecnými slovy jako 'chceme žít v míru'. V této oblasti větší úspěchy nečekám,“ podotkl. Podle něj se USA snaží dostat téma směnných kurzů a vnější bilance do čela programu jednání, aby z Číny dostaly v této věci nějaké přísliby. „Podle mě není pravděpodobné, že by v tom uspěly,“ uvedl Pankin.

Geithnerovy signály odmítlo i indické ministerstvo financí. „Domnívám se, že se na to musíme podívat od základů. Umělým spojováním deficitu na běžném účtu s HDP zůstáváme na povrchu. Nejsem si jistý, zda to mnoho mladých tržních ekonomik podpoří,“ informoval nejmenovaný činitel ministerstva.

Geithner také vyzval G20 k dohodě na zavedení „norem“ kurzové politiky, což je podle pozorovatelů další krok ve stále důraznějším úsilí USA donutit Čínu k uvolnění směnného kurzu jüanu. „V této chvíli neexistuje žádný smysl pro to, co je správné. Chtěli bychom, kdyby se udělaly kroky k souboru norem pro politiku směnných kurzů,“ uvedl americký ministr.

Pankin odpověděl kritikou USA, které podle něj na jedné straně tlačí na Čínu a další země, aby usilovaly o větší rovnováhu, na druhé straně však týmž zemím způsobují problémy svou extrémně uvolněnou měnovou politikou, kvůli níž proudí do rozvojových ekonomik rozsáhlý spekulativní kapitál, což vede k nežádoucímu růstu kurzů jejich měn. „Myslíme si, že taková politika nepřinese nic dobrého. Skončí to špatně pro každého, protože v globální ekonomice nastanou nerovnováhy a nakonec ji to může srazit zpět do recese,“ varoval ruský náměstek.

Země jako Brazílie nebo Jižní Korea se bojí příliš uvolnit kurzy svých měn ve strachu, že jejich růst by smazal konkurenceschopnost jejich ekonomik vůči Číně. Peking mezitím neustále zdůrazňuje, že růst jüanu musí být postupný.

Čínské bankovky
Čínské bankovky
Více fotek
  • Čínské bankovky autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/17/1625/162415.jpg
  • Geithner na summitu G20 autor: Wally Santana, zdroj: ČTK/AP http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/18/1706/170583.jpg
  • Americké a čínské vlajky autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/2/157/15663.jpg