Trichet nesouhlasí se schválenými rozpočtovými sankcemi

Brusel - Prezident Evropské centrální banky (ECB) Jean-Claude Trichet se postavil proti novým rozpočtovým sankcím, které v pondělí podpořili ministři financí Evropské unie. Přestože se Trichet již od počátku klonil k tvrdým sankcím za rozpočtovou nekázeň, se současným návrhem není spokojen, informoval deník Financial Times s odvoláním na zápis z Trichetovy kanceláře.

Prezident ECB nesouhlasí se všemi částmi konečné dohody ministrů. Šéfové státních pokladen pod tlakem Francie a Německa odmítli automatické pokuty pro země, které poruší unijní rozpočtová pravidla. Schválený kompromis se tak blíží současné situaci, kdy sankce v podstatě nefungují a unie k nim přistoupila jen jednou v historii, a to v případě Portugalska.

Přitom Trichet od samého začátku patří mezi zastánce tvrdých sankcí. Ani on ale není jediným členem vedení ECB, kterému se dohoda členských států nelíbí. Své výhrady už vyjádřili například členové rady centrální banky Vitor Constâncio a Jürgen Stark. „Pokud se tyto informace potvrdí, práce expertní skupiny zůstala daleko za návrhem Evropské komise,“ uvedl Stark pro deník Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Názor ECB má pro unii velký význam

I když šéf ECB nemůže rozhodnout o osudu nových sankcí, jeho názor má poměrně velkou váhu. Mluvčí prezidenta EU Hermana Van Rompuye již potvrdil, že Trichetovo vyjádření bude obsaženo v závěrečné zprávě expertní skupiny, která je složena z unijních ministrů financí.

Podobně jako šéf ECB označují i evropská média dohodnuté změny pravidel a sankcí jako „kosmetické“. Ovšem někteří němečtí diplomaté kompromis brání. Podle Financial Times je dohoda „velmi pozitivní“ a bez vzájemných ústupků by žádná neexistovala. „Pravidla byla vylepšena a pakt stability a růstu bude tvrdší, rychlejší a bude fungovat mnohem svižněji než současné status quo. Bez francouzsko-německé dohody by žádná dohoda nebyla,“ dodal zdroj deníku.

Evropská centrální banka
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24