Doména Sex.com prodána pod cenou - za 13 milionů dolarů

New York – Zřejmě nejhodnotnější doména světa – Sex.com – mění majitele. Prodala se ale pod cenou. Za 13 miliard dolarů ji v internetové dražbě získala společnost Clover Holdings. Dosavadní majitel Escom je od července v bankrotu, a tak svou nejcennější doménu prodal o milion levněji, než ji koupil. Prodej nicméně ještě může ztroskotat. Nový majitel je totiž podle zahraničních médií nedůvěryhodný.

Podle banknotového soudu mělo o Sex.com zájem celkem 12 subjektů. Clover Holdings z nich přišel s nejvyšší a nejlepší nabídkou. Aukce probíhala přes společnost Sedo.com od července do října.

Prodej domény Sex.com ještě musí schválit soud, který má bankrot Escomu na starosti. U toho by ale obchod mohl narazit. „Clover Holdings je tak trochu záhada a nebudí moc důvěry. Firma sídlí na karibském ostrově Saint Vincent a oficiální e-mailovou adresu mají v podstatě na anonymním bezplatném e-mailovém serveru hushmail.com,“ upozornil redaktor serveru The Register Kevin Murphy. Jednání je naplánovanáno na 27. října.

Video Reportáž Davida Beránka
video

Reportáž Davida Beránka

První prodej domény Sex.com se už před čtyřmi lety stal internetovou událostí. Její majitel Garry Kremen si ji totiž zaregistroval ještě jako student už v roce 1994. O dvanáct let později z něj udělala milionáře. Prodal ji podle odhadů za 14 milionů dolarů. V roce 2000, kdy vrcholila internetová horečka, ale byla hodnota doménového jména Sex.com vyčíslena ještě navíc - až na 250 milionů dolarů.

Kolik stojí české domény?

V Česku se přesné ceny domén oficiálně nezveřejňují. Za nejdražší českou doménu bývá označován Oskar.cz, kterou operátor odkoupil přibližně za čtyři miliony korun. Milionové částky stály ještě domény Letenky.cz, Hracky.cz a Sperky.cz.

Ceny domén už jsou v současnosti za vrcholem. „V současné době už bublina spekulantů, kteří drželi domény, pomalu opadá, protože řada domén už byla koupena vlastníky, kteří už vědí, co s tou doménou chtějí dělat,“ podotkl redaktor serveru Technet.cz Roman Všetečka. Trh se tak čistí. Například už i Telefónice O2 se po čtyřech letech podařilo získat od společnosti Allstar adresu o2.cz. Podmínky ovšem žádná ze stran nezveřejnila.