Symbol Západu a nových technologií - walkman - ukončil svou pouť

Tokio - Japonská společnost Sony definitivně ukončila výrobu osobních kazetových přehrávačů walkman, které znaly a po celém světe používaly miliony lidí. Konec walkmanu nastupuje shodou náhod v době, kdy iPod slaví své deváté narozeniny. Přenosný kazetový přehrávač Sony Walkman tak dohrál svůj příběh po 30 letech na trhu. Analogový přístroj převálcovaly digitální MP3 přehrávače.

„V některých regionech je po kazetových walkmanech stále poptávka, včetně rozvíjejících se trhů. Ale v Japonsku už je zájem o jiné formy záznamových médií,“ vysvětlil mluvčí společnosti Sony v Tokiu George Boyd.

Ačkoliv o walkman ze začátku nebyl velký zájem, nakonec se stal hitem. Kultovní přístroj si za dobu jeho existence koupilo přes 200 miliónů lidí. „Znamenal velké zespotřebnění muziky. Velkou možnost proto, aby se muzika dostala ještě blíž lidem. Člověk si najednou mohl hudbu nosit s sebou,“ vyjádřil se k úspěchu walkmanů hudební publicista Vladimír Vlasák.

V Čechách se walkmany prodávaly už za socialismu. Jejich cena byla ale značně vysoká. I přesto za něj ale lidé byli ochotni zhruba tisíc korun utratit. V posledních letech se ceny posledních modelů pohybovaly v přepočtu kolem pěti set korun. Ve světě se právě teď doprodávají poslední kusy.

Video Konec Walkmanu
video

Konec Walkmanu