Financování dluhopisů pro občany se možná propojí s důchodovou reformou

Praha - Resort českých financí hodlá propojit projekty dluhopisů pro občany s financováním důchodové reformy, prohlásil Jakub Haas z tiskového oddělení ministerstva financí. Podle něj se podrobnější informace objeví ve Strategii financování a řízení státního dluhu, jejíž zveřejnění je plánováno na počátek prosince. Ministr financí Miroslav Kalousek projekt dluhopisů pro občany považuje za jednu z hlavních priorit.

„Zvažují se také možnosti propojení projektu s důchodovou reformou a probíhá intenzivní komunikace s Českou národní bankou a ostatními dotčenými subjekty o řešení technické infrastruktury a distribuce dluhopisů,“ prohlásil Haas. Podle něj bude širší informační kampaň v této věci zahájena až po pečlivé přípravě celého projektu. Důchodová reforma si dle premiéra Petra Nečase vyžádá náklady v řádech desítek miliard korun ročně.

Eduard Janota

„Nebudu emisi aktivně prosazovat, jen její plán formálně připravím.“

Na počátku letošního roku rozhodl Kalouskův předchůdce Eduard Janota o tom, že přípravu emise dluhopisů pozastaví. Důvodem byl odpor ODS a ČSSD k tehdejším návrhům. V červnu pak podepsal prezident Václav Klaus novelu zákona o daních z příjmů, která zdaňuje možné výnosy ze státních dluhopisů pro občany sazbou 15 procent. Schválená novela pak také stanovuje, že lidé budou kupovat cenné papíry přímo od ministerstva financí nebo jím zřízené společnosti. S obligacemi budou lidé  moct volně obchodovat.

Ovšem tuzemské banky možnost, že stát bude prodávat dluhopisy sám, vesměs kritizují. Obávají se totiž, že kvůli dluhopisům ztratí klienty, kteří mají peníze uloženy na termínovaných vkladech a spořicích účtech. Oficiálně se ale k problému nechtějí vyjadřovat.