Příští rok Škoda uvede nový model, menší než Fabia

Praha – Předsednictvo firmy Škoda Auto chystá na příští roky hned několik změn. Během jedné dekády totiž hodlá zdvojnásobit odbyt na zhruba 1,5 milionu vozů ročně. Už v roce 2011 vypustí ze svých továren nový model, který bude rozměrově menší než Fabia. V budoucnu by se více než polovina škodovek měla vyrábět mimo ČR, zejména v Číně, Rusku nebo Indii. Firma ale zároveň předpokládá, že bude rozšiřovat i kapacitu tuzemských závodů a nabírat nové lidi.

Například v Číně by se vedle Šanghaje měly škodovky vyrábět ještě v dalším závodě koncernu Volkswagen. Naopak firma v současnosti neuvažuje o expanzi na americký kontinent. „Potřebujeme rozšířit personál technologického vývoje, odbytu a nepřímý personál. Zároveň musíme ale zvýšit produktivitu,“ uvedl předseda představenstva Škody Winfried Vahland.

Vedle vozu menšího než Fabia chystá Škoda i další rodinný model, který by byl rozměrově mezi Fabií a Octavií. Za deset let by podle něj pod značkou Škoda mohlo jezdit ve světě kolem deseti modelů namísto současných pěti. Hlavním prodejním artiklem ale má být stále Octavia. Škoda se podle Vahlanda v rámci koncernu nemá stát levnou značkou. „Doby, kdy byla Škoda levným Volkswagenem, jsou pryč,“ dodal.

Škoda od ledna do září zvýšila zisk o 115 procent na šest miliard korun. Prodej vozů značky vzrostl o 13 procent na 568 990 aut. V posledním čtvrtletí neočekává žádné velké výkyvy od současného trendu.