Živnostníci budou na zdravotním pojištění platit stejně jako zaměstnanci

Praha - Ministr zdravotnictví dnes v Otázkách Václava Moravce připustil, že by se od ledna 2012 mělo zvýšit pojistné pro živnostníky. Pojištění by se mělo pro osoby samostatně výdělečně činné odvozovat procentně z daňového základu, živnostníci by tak měli platit stejnou částku jako třeba zaměstnanci. Se změnou podle Hegera souhlasí i ministr financí Miroslav Kalousek. Pro státní pojištěnce by se mohly platby zvýšit od ledna 2013.

„Slib je, že od roku 2012 se začnou napravovat nerovnosti, kolik odvádí zaměstnanec a kolik odvádí živnostník,“ prohlásil dnes Heger. Ten dodal, že ještě není s ministerstvem financí dohodnuto, jak se sazby změní, naznačil ale: „Každý by měl platit pokud možno stejně, ze stejného daňového základu nějaké procento.“ Ministr financí Miroslav Kalousek prý se změnou souhlasí a připravuje reformu zákona. 

Taková změna by ale mohla narazit u koaličních partnerů, především u ODS, která prosazuje podporu živnostníků. „Postoj nás jako ODS je velmi negativní, ale musíme se o tom bavit,“ řekl ve studiu poslanec za ODS Marek Šnajdr. 

Heger má ale jasný postoj: „Jestli je někdo živnostník a má problémy a je potřeba, aby stát živnostníky podporoval, tak je musí podporovat cestou daňového systému a různých zvýhodnění, a nikoliv cestou zvýhodnění ve zdravotnictví.“ 

Ministerstvo zdravotnictví příliš nepočítá s tím, že se do konce roku 2012 zvýší platba státu za jeho pojištěnce, tedy například děti a důchodce. Od ledna činí 723 korun měsíčně, loni byla 677 korun. Až pro rok 2013 je stanovisko ministerstva financí optimističtější, podotkl Heger, který prý ale bude bojovat za dřívější navýšení platby.