Americkým firmám se nelíbí místní ceny plynu, reexportují i do Evropy

Londýn - Do Evropy nyní míří vůbec první tanker s dodávkou zkapalněného zemního plynu (LNG) Ze Spojených států. Do Velké Británie má dorazit zhruba za deset dní. Podle agentury Reuters se Američani po prudkém poklesu domácích cen rozhodli reexportovat plyn do řady zemí světa - nejprve do Asie a Jižní Ameriky, nyní do evropských končin.

Od počátku roku se ceny plynu v USA propadly pod tlakem prudkého vzestupu domácí těžby z nekonvenčních horninových ložisek o více než 30 procent. Americké dovozy LNG klesly na minimální sjednané objemy a od počátku roku Američané zkapalněný plyn reexportují na asijské trhy nebo do Jižní Ameriky, kde je LNG ceněn více.

Kvůli boomu americké těžby se ruský monopolní vývozce plynu Gazprom už musel vzdát vidiny dodávek LNG na americký trh a nyní mu Američané začínají ohrožovat jeho hlavní trh.

Tanker Maersk Meridian, který vyplul z Louisiany, by měl k terminálu na britském ostrově Isle of Grain dorazit 18. listopadu. Tanker může nést 166 tisíc krychlových metrů LNG. O třetinu větší kapacitu má tanker Al Hamla, který by měl na tentýž terminál dorazit dříve. Ovšem jeho konečný cíl je však dosud neznámý.

V průběhu letošního roku se již ze Spojených států reexportovalo asi 560 milionů kubíků plynu. Reexportní terminály jsou ve Spojených státech jen dva ve státě Louisiana. Navíc v poslední době si o licenci požádal další terminál na jihu USA.

Gazprom
Gazprom