Za nevyplácení mezd se platí půlmilionové pokuty

Hradec Králové – Výrobce přístrojů do letadel firma TL elektronic z Hradce Králové zaplatí pokutu půl milionu korun. Za opakované nevyplácení mzdy některým zaměstnancům ji dostala od Inspekce práce. Firma navíc pracovníkům neplatila i několik měsíců za sebou. Společnost takový verdikt odmítá. Firma přitom už jednu pokutu za stejné prohřešky dostala. Na jaře ji inspektoři potrestali tím, že musela zaplatit 200 tisíc korun.

Firmu prý naopak finančně poškodili zaměstnanci

ředitel Inspekce práce v Hradci Králové Jaroslav Nečas

„Například v jednom případě nebyly vyplaceny mzdy za čtyři měsíce, což dělalo v úhrnu celkem 80 tisíc korun. To vnímáme jako hrubé porušení zákoníku práce. Člověk, který nedostane čtyři měsíce po sobě výplatu, tak se může dostat do tíživé životní situace.“

Firma také čelí obviněním, že v některých případech nevyplatila odcházejícím zaměstnancům odstupné podle zákona. Předseda představenstva TL elektronic Martin Balda vyjádření nejprve odmítl. „My to máme stále v řešení, takže k tomu se já určitě vyjadřovat nebudu. Nevidím důvod,“ dodal ale posléze. Později však stanovisko napsal. Z něj vyplývá, že firma závěry inspekce kategoricky odmítá. Otočila naopak a tvrdí, že ji někteří zaměstnanci finančně poškodili. Inspekce ale na pokutě, která patří k nejvyšším, trvá.

„Je to adekvátní. Není to první zjištění u této společnosti, ve své podstatě se jedná o třetí zjištění,“ tvrdí ředitel Inspekce práce v Hradci Králové Jaroslav Nečas. Půjde navíc o odstrašující případ. Podle předsedy odborového svazu Kovo Josefa Středuly se totiž podobné případy na veřejnost často nedostanou. „Lidé se bojí ozvat. V podstatě se dá říct, že ten zaměstnavatel vydírá toho zaměstnance, a ještě se k tomu snaží tvářit, že on je bez viny, a že mu to brzy zaplatí,“ vysvětluje Středula.

Rozhodnutí o pokutě zatím není pravomocné. Firma se může odvolat ke Státnímu úřadu inspekce práce.