O růžový diamant se strhla aukční bitka, padl 833milionový rekord

Ženeva - Růžový diamant, jeden z nejcennějších drahých kamenů, již našel svého nového majitele. Ten za něj byl ochotný vydat rekordní sumu 45,44 milionu švýcarských franků, což je v přepočtu téměř 833 milionů korun. V dražbě ho dnes v Ženevě nabídl aukční dům Sotheby's, a překonal tak dosavadní maximum konkurenční síně Christie's, která vydražila modrý drahokam Wittelsbach-Graff za 24,3 milionů dolarů (zhruba 444 milionů korun).

Původně byla přitom cena za růžový diamant odhadována na 38 milionů dolarů, v přepočtu téměř 680 milionů korun. Konečná částka navíc téměř dvojnásobně překonala dosavadní „Wittelsbachův-Graffův“ světový rekord. Novým majitelem diamantu se podle agentury AP stal britský obchodník s drahými kameny Laurence Graff.

David Bennett, vedoucí divize šperků aukční síně Sotheby's

„Bezpochyby jde o jeden z nejcennějších diamantů, které se objevily na aukcích za víc než 30 let. Co ho činí tak mimořádně vzácným, je kombinace výjimečné barvy a čistoty s klasickým vybroušením. Takto intenzivně růžový diamant s 24 karáty je téměř neznámý.“

Barevné diamanty přitom patří mezi nejžádanější zboží na trhu drahých kamenů. Výše zmíněný má navíc za sebou dlouho historii. Před 60 lety ho prodal klenotník Harry Winston a od té doby byl v soukromých sbírkách.

„Je součástí velmi malé skupiny diamantů známých jako 'Typ 2A'. Patří sem méně než dvě procenta světových diamantů, které jsou chemicky nejčistší,“ říká o diamantu vedoucí divize šperků aukční síně Sotheby's David Bennett. Bezchybný ale úplně není - putováním na něm vznikl okem neviditelný šrám. Důkladné vyleštění prý vše vyřeší.

Nabídka růžového diamantu byla vrcholem dražby pořádané aukční síní Sotheby's, při které si mohli solventní zájemci pořídit některý z 550 nabízených drahých kamenů a šperků.

Růžový diamant
Růžový diamant