Zákaz tabáku s přísadami má pomoci světovým plicím, ale ne chudým

Montevideo - Uruguay je nyní místem, kde se jedná o zavedení přísnějších pravidel pro tabákový průmysl ve světě. Zástupci Světové zdravotnické organizace se snaží prosadit zákaz výroby tabáku, do kterého se dávají přísady. To se ale nelíbí pěstitelům tabáku a africkým zemím. Podle nich může mít zákaz za následek odebrání živobytí milionům nejchudších lidí na světě.

Chystané omezení by podle pěstitelů tabáku mohlo způsobit značnou devastaci rozvojových zemí. „Chtěli jsme, aby nás pustili dovnitř, a oni nám to zakázali. Chceme diskutovat opatření, která můžou připravit o práci tři až čtyři miliony lidí po celém světě,“ uvádí ředitel Mezinárodní asociace pěstitelů tabáku Antonio Abrunhosa.

Alfredo Cayampi, producent tabáku z argentinského města Salta

„Celá moje rodina žije z tabákového průmyslu. Zaměstnává nás. Celé to vypadá, jako by nás chtěli zničit. Chápu, že to dělají kvůli lepšímu zdraví všech, ale musí také brát ohledy na nás. Ať nám tedy dají jinou možnost, jak se živit.“

Podle asociace představují cigarety s příměsemi polovinu světové spotřeby. Proti zákazu se proto postavilo uskupení 79 rozvojových zemí jižní Afriky a karibské a tichomořské oblasti. „Naše malá země se stala pokusným králíkem pro mezinárodní střet, který má co do činění s tabákovým průmyslem. Akorát to komplikuje život občanům země, která měla tu drzost snažit se bránit jejich zdraví,“ stěžuje si uruguayský prezident Jose Mujica.

Uruguay je přitom označována za průkopníka v protikuřáckých zákonech v Americe. Jako první totiž před čtyřmi lety zakázala kouření na veřejných místech včetně restaurací. Kvůli tomu mimo jiné čelí obvinění tabákového gigantu Philip Morris, kterého zákaz připravuje o zisky.

Cigareta
Cigareta