Omrzely vás cenné papíry? Zkuste investici do podpisů celebrit

New York - Artefakty slavných hvězd showbyznysu se pohybují často v astronomických částkách. Například podpis královny popu Madonny je k mání za 28 tisíc korun, korzet z vystoupení pak dokonce za 400 tisíc. Investoři totiž hledají nové a nové příležitosti, kam uložit své peníze, a právě autogramy se stávají výnosnou alternativou k cenným papírům.

Když před 40 lety dobyl Neil Armstrong Měsíc, ještě netušil, že za jeho podpis budou lidé za několik let platit 5,5 tisíce liber. Jde přitom o cenu nejlevnějšího auta na trhu. Podobně jsou na tom i hvězdy filmového nebe, které se svým fanouškům podepisují odjakživa, aniž v tu chvíli tuší, jaké jmění rozdávají. Čím starší nebo slavnější nositel, tím vyšší cena.

Za posledních deset let hodnota artefaktů a paraf vzrostla o více než 300 procent. „Tohle je dopis od Henryho VIII., který poslal papeži. Chtěl zrušit sňatek s Kateřinou Aragonskou. Teď je na prodej za 275 tisíc liber,“ říká ředitel sběratelství Paul Fraser.

Vyplatí se investice do hvězdných artefaktů v době rozkolísaných trhů?

Investoři nakupují podobné kousky čím dál častěji. Akciové trhy jsou nejisté, zatímco kus historie na hodnotě nikdy neztratí. „Lidé rádi ukládali své peníze do bank, dostávali tam šest až sedm procent. Oblíbené byly taky penzijní fondy s tím, že jsou solidní a pevné jako skála. Teď, když chtějí své peníze, zjistili, že nedostanou tolik, kolik čekali,“ dodává Fraser.

Lovci podpisů můžou ale znepříjemnit život opravdovým fanouškům, kteří se nechtějí přiživit, ale touží po památce. Někteří slavní umělci se totiž zdráhají podepisovat, aby na nich nikdo nevydělával.

Autogram
Autogram