Irsko zintenzivní přípravy případného záchranného programu

Brusel – Restrukturalizace domácího bankovního sektoru bude předmětem irských jednání s Evropskou centrální bankou a Mezinárodním měnovým fondem. Irský bankovní sektor se dostal do značných problémů díky obrovskému množství úvěrů, které nyní nezvládá irská vláda financovat. Eurokomisař pro hospodářské a měnové otázky Olli Rehn oznámil novinářům, že Irové tak ve spolupráci s ostatními institucemi zintenzivní přípravy na případném záchranném programu pro banky, aby byl v případě potřeby připravený.

Problémy irských bank způsobilo obrovské množství úvěrů, které si finanční ústavy nabraly v zahraničí, aby na domácí půdě mohly financovat masivní realitní boom. S příchodem hospodářské a finanční krize začaly ovšem ceny nemovitostí prudce klesat a banky se zanedlouho ocitly bez prostředků. Jejich ztráty ovšem není vláda schopná financovat, mimo jiné i proto, že irský rozpočet z velké části stojí na příjmu z daní z nemovitostí a sazby daní z příjmu jsou naopak velmi nízké.

Irská vláda má financování zajištěné až do léta 2011, kdy se chystá vydat další emisi dluhopisů, jejichž výnosy v posledních týdnech atakovaly historická maxima, což výrazně zdražuje financování irského dluhu. Juncker ale věří, že Irům se podaří snížit rozpočtový schodek pod povolená tři procenta HDP do roku 2014, přičemž letos má přesáhnout 30 procent.

I tak ale Irsko zatím nežádá od unie finanční pomoc. To novinářům potvrdil jak Rehn, tak i finský ministr financí Jyrki Katainen, který dodal, že konzultace mezi Irskem a Evropskou komisí, MMF a ECB začnou okamžitě. „Diskuse, které se uskuteční, nám umožní, abychom měli k dispozici všechny části a nástroje, které potřebujeme pro případ, že by Irsko požádalo o pomoc EU, MMF a eurozónu,“ doplnil šéf eurozóny a lucemburský premiér Jean-Claude Juncker. Podle něj ovšem irská vláda bude muset přijmout další reformy a případná nápravná opatření.