Souboj na nože – PETka versus kohoutek

Florencie - Stovky přírodních pramenů, řek a jezer poskytují po staletí italským městům téměř nekonečnou zásobu pitné vody. Přesto jsou Italové, pokud jde o vodu, velmi vybíraví. Podle mezinárodních statistik jsou právě oni největšími konzumenty balené vody v Evropě. Jenže výroba PET lahví a jejich přeprava až k zákazníkům není zrovna ekologická. Proto se teď nejrůznější aktivisté snaží přimět Italy k tomu, aby se vrátili k vodě z kohoutku.

Na výrobu polyetylen tereftalátu (PET), ze kterého se udělá 25 lahví, jsou třeba 2 kilogramy ropy a 17,5 litru vody. Celý proces navíc vyprodukuje víc než 2 kila oxidu uhličitého. Při dopravě sta tisíc lahví do vzdálenosti 350 kilometrů se pak uvolní 4,5 tuny oxidu uhličitého. A to všechno jen pro výrobu balené vody, která není o nic víc kvalitnější než ta, která běžně teče z kohoutku. Po spotřebování tohoto civilizačního rozmaru navíc vznikají tuny a tuny plastového odpadu.

Giorgio Temporelli, ekolog

„Je mnoho důvodů, proč Italové dávají přednost balené vodě. Velký podíl na tom má reklama.“

Video Kréta rájem pro archeology
video

Kréta rájem pro archeology

V Itálii se teď rozhodli návrat k úspornější vodě z kohoutku podpořit. V červnu představila Florentská vodárenská společnost Publicaqua novou generaci veřejných fontán, které nabízejí zadarmo ultrafiltrovanou pitnou vodu. Chtějí tak přesvědčit Florenťany, aby tolik neutráceli za vodu balenou.

„Snažíme se bojovat s předsudkem, který se v naší společnosti stále drží. A to je předsudek, že voda z vodovodu, voda z veřejných zdrojů, je málo kvalitní a že je třeba se obávat toho ji pít,“ uvedl prezident společnosti Publicaqua Erasmo D'Angelis.

Společnost Publicaqua zásobuje vodou třetinu Toskánska. Jejím hlavním zdrojem je řeka Arno, která protéká Florencií. Na své cestě do kohoutků v domácnostech musí původně říční voda projít složitým mnohastupňovým procesem čištění. Nově představené fontánky navíc nabízejí vodu, která prochází filtrací bez chlorování. I to by tuto vodu mělo udělat lákavou a konkurenceschopnou proti balené vodě. Společnost Publicaqua už tyto fontány uvedla do provozu na osmi místech po celé Florencii.

„Odezva je vynikající. Každá fontánka dodá měsíčně asi 120 tisíc litrů vody,“ zdůraznil D'Angelis. Nápad si chválí také zákazníci. „Je to skvělý nápad. Ušetří se obaly, ušetří se plast. Měli by to udělat i pro víno,“ prohlásil obyvatel Florencie Riccardo Raffaelli.

Nadšení celkem pochopitelně nesdílejí výrobci a distributoři balené vody. „Celé mi to přijde jako propaganda. My jsme samozřejmě otevření otázkám udržitelného rozvoje. Ale ten problém přece nespočívá jen v minerální vodě,“ podtrhl prezident společnosti Mineracqua Ettore Fortuna.

Rozhodnutí, které vodě dají přednost, zůstává samozřejmě na zákaznících. Konzumaci té levnější – nebalené – ale nahrává i ekonomická krize.

Automat na pramenitou vodu
Automat na pramenitou vodu