Demonstrace proti škrtům zachvátí Prahu i krajská města

Praha - V průběhu stávky chystané na středu 8. prosince budou odboráři demonstrovat na pražském Palackého náměstí. Rozhodl o tom stávkový výbor odborů sdružujících zaměstnance ve státní a veřejné správě a ve zdravotnictví. Trnem v oku je odborům chystané desetiprocentní snižování peněz na platy státních zaměstnanců a také novela zákoníku práce, která už čeká jen na podpis prezidenta.

„Stávkové shromáždění se bude konat od 12:00,“ řekla mluvčí Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Jana Kašparová. Důvodem pro výběr místa podle ní bylo i to, že opodál sídlí ministerstvo zdravotnictví a ministerstvo práce a sociálních věcí. Na Palackého náměstí nikdo nemusí shromáždění oznamovat. Magistrát z něho zřídil již dříve takzvaný pražský Hyde Park.

Demonstrovat proti vládním škrtům se nebude jen v Praze, ale i v krajských a některých bývalých okresních městech. Protesty proběhnou všude ve stejném čase, kde konkrétně, odbory ještě nezveřejnily. Podle předsedy ČMKOS Jaroslava Zavadila by se měla stávková shromáždění v krajských městech konat například před krajskými úřady. Na shromážděních by měli mimo jiné vystoupit předsedové jednotlivých odborových svazů.

Důvodem stávky jsou změny, které vláda chystá v odměňování zaměstnanců ve státní a veřejné správě v příštím roce. Chce mimo jiné snížit objem mzdových prostředků o deset procent. Odborářům vadí způsob, jakým to chce učinit. Podle novely zákoníku práce, kterou už schválily Poslanecká sněmovna a Senát, se má rozšířit okruh zaměstnanců, u kterých je možné zavést takzvané pásmové odměňování. To znamená stanovení tarifní části mzdy bez ohledu na počet odpracovaných let. Nyní se uplatňuje například ve zdravotnictví či u uměleckých profesí. Novela do státní správy zavádí také smluvní platy. To podle odborů sníží objem peněz pro velkou část zaměstnanců. Policisté a hasiči, kteří nemohou ze zákona stávkovat, budou kvůli změnám demonstrovat 15. prosince.

Premiér Petr Nečas (ODS)

„Celá Evropa šetří, ať jsou vlády levicové, nebo pravicové. Dělají v podstatě stejné věci: krátí mandatorní výdaje, krátí platy ve veřejném sektoru.“

Odboráři ale zatím nevylučují ani možnost úplného zrušení protestů. „Pokud by vláda zásadním způsobem řekla, že zachovává stávající systém odměňování, tak bych asi byl přístupen jednat o tom, jestli by se stávka měla, nebo neměla uskutečnit,“ řekl Zavadil. Že by ale vláda ze svých návrhů slevila, je však jen málo pravděpodobné. Šetřit se musí, ustoupit prý není kam. „Já v tuto chvíli nevidím kroky, jakými by bylo možné toto rozhodnutí ze strany vlády změnit,“ konstatoval ministr práce Jaromír Drábek (TOP 09).

Postup proti vládním reformám je jedním z témat dvoudenního mimořádného sněmu ČMKOS, který dnes začíná v Praze. Odboráři ale chtějí jednat také o chystané novele zákona o veřejném zdravotním pojištění, kvůli které už požádali o svolání mimořádné schůze tripartity. Ta se sejde v pátek. Novela podle Zavadila zatíží pacienty na platbách a spoluúčasti na léčení částkou ve výši deseti miliard korun ročně. Na programu je také zpráva o činnosti odborů.