Praha: Problémy Opencard s osobními údaji jsou maličkosti

Praha - Pražská karta Opencard podle rozhodnutí, které v úterý vydal Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ), porušuje zákon o ochraně osobních údajů. Magistrátu Prahy tak podle Hospodářských novin hrozí pokuta až pět milionů korun. Mluvčí projektu Martin Opatrný to však zpochybnil s tím, že ÚOOÚ s projektem už na začátku souhlasil. Spor podle něj může být pouze o informace obsažené ve formulářích pro zájemce o kartu. Opencard, která slouží jako tramvajenka nebo průkazka do knihovny, v současnosti vlastní přes 600 tisíc lidí.

Ze závěrů šetření vyplývá, že úředníci při vydávání karet lidem dostatečně nevysvětlili, co se bude dít s jejich osobními údaji, které v žádosti o kartu vyplňují. „Navíc jim dostatečně nezdůraznili, že je možnost koupit si i anonymní kartu, kde člověk údaje dávat nemusí,“ řekla mluvčí úřadu Hana Štěpánková. Konečnou výši pokuty úřad teprve stanoví. Podle mluvčí bude přihlížet ke stupni nebezpečnosti a počtu poškozených lidí.

Praha: Jde jen o formulář a propagaci anonymní karty

Podle Opatrného začal ÚOOÚ projekt pražské karty kontrolovat v srpnu 2007. Kontrola údajně skončila se závěrem, že projekt je legální a legitimní a že rozhodnutí Prahy zpracovávat osobní údaje o držitelích karet není v rozporu se zákonem. „Jediným relevantním a dosud nevyjasněným bodem mezi ÚOOÚ a Prahou tak zůstávají informace obsažené ve formulářích pro zájemce o kartu,“ uvedl Opatrný.

Ty údajně zájemcům o kartu jen částečně vysvětlují, jaký je rozsah a účel zpracování osobních údajů, které město schraňuje i po skončení platnosti karty. ÚOOÚ během více než tříleté kontroly podezříval Prahu z porušení některých povinností při zpracování osobních údajů. „Na základě vznesených námitek Prahy ale úřad nakonec svoje závěry zrušil jako neodůvodněné,“ dodal Opatrný.

Kritizovaný projekt šetří policie s podezřením na spáchání trestných činů porušování povinnosti při správě cizího majetku a porušování závazných pravidel hospodářského styku. Prověřilo jej už také několik auditů, které poukázaly na některé chyby především v počátcích projektu, například nevýhodné smlouvy města s firmou Haguess. Projekt je podle kritiků předražený, podle auditorů stál přes 800 milionů. Nejvíce inkasovala firma Haguess, asi 320 milionů korun. Kartu Opencard v současnosti vlastní už přes 560 000 lidí. Slouží mimo jiné jako tramvajenka, průkazka do knihovny, držitelé na ni také získají slevy.