Vláda potají řeší účast Česka na záchraně eurozóny

Praha – V důvěrném režimu mimo zraky veřejnosti řeší vláda zásadní otázku – možnost zapojení Česka do chystaného záchranného programu pro země eurozóny. S odvoláním na dva nejmenované členy kabinetu to dnes uvedl server iDnes.cz. Prezident Václav Klaus by si dokonce údajně přál, aby Česko, podobně jako třeba Británie nebo Dánsko, vyjednalo opt out na přijetí eura a nemuselo tak do eurozóny vstupovat ani poté, co bude splňovat všechny podmínky.

Když se Evropská unie spolu s Mezinárodním měnovým fondem dohodly na pomoci zadluženému Řecku, schválila unie také zřízení zvláštního zachránného fondu v objemu až 750 miliard eur. Právě z něj by nyní mělo čerpat pomoc také Irsko. Už na říjnovém unijním summitu se ale začalo řešit vytvoření tzv. stálého mechanismu krizového řízení pro státy eurozóny, který by zmíněný fond nahradil. „Rýsuje se přitom několik scénářů, včetně participace nečlenských států eurozóny na něm. V tuto chvíli je proto zapotřebí konkretizovat vyjednávací pozici České republiky,“ píše se v údajném vládním materiálu, který má iDNES.cz k dispozici.

Server citoval i ministra financí Miroslava Kalouska, který se k případné české účasti v evropském záchranném mechanismu staví skepticky. „Zatím jsem k tomu velmi zdrženlivý. Pokud zaznívá, že bychom snad měli vyjednat opt out na euro, tak to není pozice české vlády,“ uvedl. Premiér Petr Nečas pak rovnou popřel, že by taková věc na vládě vůbec byla projednávána.

Vyjednání nového záchranného mechanismu pro země EU ohrožené finanční krizí nebude jednoduché. Se vzájemnou solidaritou totiž mají problém i členové eurozóny. Zatím nejdále zašla slovenská vláda. Účast v současném záchranném fondu sice Slovensko přislíbilo, neúčastní se ale pomoci pro Řecko.