PPF si na ekotendr přizvala pomoc z Ameriky

Praha – Skupina PPF o miliardovou zakázku na odstranění starých ekologických zátěží skutečně stojí. Do boje o její získání si teď přivedla americkou společnost CH2M Hill, která je podle objemu provedení prací světovou jedničkou v sanaci poškozených území. Konsorcium PPF Advisory minulý týden uzavřelo s CH2M Hill dohodu, že v případě vítězství PPF Advisory v tendru se stane subdodavatelem při sanaci škod. Píšou o tom dnešní Lidové noviny.  

Jak se bude na Američany tvářit ministerstvo financí, se zatím neví

Američané by měli převzít praktickou likvidaci ekologických škod, tedy část, kterou měl původně dělat německý partner konsorcia Ecosoil Süd. Ten však na podzim zbankrotoval. PPF Advisory, které bylo ze soutěže už dvakrát vyřazeno a stále bojuje o účast v tendru, chce díky spolupráci s americkou firmou zvýšit naději, že se mu podaří zvrátit pro ně zatím nepříznivý vývoj této veřejné zakázky.

Mluvčí PPF Milan Tománek:

„Potvrzuji existenci smluvního vztahu. Společnost CH2M Hill se stane naším subdodavatelem.“

Postoj ministerstva financí k přizvání Američanů zatím není znám. Právě zmíněné ministerstvo zakázku vypsalo. Záležet bude i na názoru antimonopolního úřadu, který na celé výběrové řízení dohlíží. V současné době prý ani jeden úřad o spolupráci PPF s americkou firmou neví. Výběrové řízení je nyní z podnětu antimonopolního úřadu zastavené a čeká se na výsledek prošetření stížnosti PPF.

Tendr za 40 miliard? Zatím se neví

Původně se do tendru přihlásilo šest uchazečů. Ministerstvo pak v prvním kole tři z nich vyřadilo. Mezi uchazeči tak zůstaly Geosan Group, Marius Pedersen Engineering a společnost Environmental Services, což je stoprocentní dcera finanční skupiny J&T. Více než pětinu konsorcia Marius Pedersen kontroluje rakouská investiční skupina Vienna Capital Partners. Ta má mimo jiné významný podíl ve firmě Kapsch, která v Česku provozuje dálniční mýtný systém.

Tendr na odstranění starých ekologických škod jednou velkou zakázkou vyhlásilo ministerstvo financí na konci roku 2008. Hodnota garancí za neodstraněné ekologické závazky státu, které vznikly před rokem 1992, je asi 115 miliard korun. Kritici soutěže tvrdí, že tendr je předražený a může připravit stát o desítky miliard korun. Samotnou cenu ministerstvo nechce kvůli běžícímu tendru zveřejnit. Ministerstvo životního prostředí vypracovalo analýzu, ze které podle Lidových novin vyplývá, že by hodnota zakázky mohla být dokonce nižší než 40 miliard korun.

Uchazeči o zakázku na odstranění ekologických škod
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24