Největší diamantová burza přinese Indii velké bohatství

Bombaj – Největší světovou burzu s diamanty už v belgických Antverpách nenajdete. Nově se nachází v Indii, konkrétně ve finančním středisku Bombaje. Sídlí v budově známé jako Panch-Ratna, což v hindštině znamená „Pět diamantů“. Diamantové transakce se tak přesunou ze stísněných kanceláří, o které se dělilo několik obchodníků, do luxusních prostor nové budovy.

Den naděje přinese nové burze slibnou budoucnost

Burzu otevřeli Indové během národního festivalu Dusshera. Tento den podle tamních zvyklostí znamená naději. Doufají proto, že jim nová burza přinese bohatou budoucnost. „Bude to pro nás velmi dobré, nebudeme ztrácet čas chůzí za zákazníky, do banky. Všechno tady bude pod jednou střechou,“ tvrdí obchodník Vinaj Dhadda.

Denně by mělo budovou projít více než 25 tisíc lidí. Třináct ze 14 diamantů na světě se opracovává právě v Indii. Nejvíce z nich se upravuje převážně v blízkosti města Surat. Burza by měla podle ředitele pomoct indickým výrobcům spojit se s mezinárodními obchodníky.

Keshavlal Dalpatbhai ze Zaveri & Co:

„Pro klenotníky je základní věcí nákup surovin na výrobu šperků. Takže když si můžete obstarat surový materiál v organizovaném sektoru organizovaným způsobem, tak je to pro nás hodně přínosné.“

Indie vládne diamantovému světu v každém ohledu - ať už jde o počet, hmotnost nebo velikost broušených kamenů. Přes Bombaj ročně projdou diamanty zhruba za 30 miliard dolarů. Největší diamantové obchody se kromě Bombaje ale dělají také v Belgii, nizozemských Antverpách, izraelském Tel Avivu, New Yorku a Dubaji.