Fotovoltaici upírají zraky k Senátu, vyzývají jej k zamítnutí zdanění

Praha - Fotovoltaičtí investoři tlačí na Senát, aby odmítl novelu zákona o zdanění fotovoltaické energie. Pod výzvu horní komoře Parlamentu se podepsalo celkem 592 podnikatelských subjektů. V případě, že novela vejde v platnost, hrozí investoři podáním ústavní stížnosti. Podle investorů je novela protiústavní a odporuje mezinárodním závazkům ČR na ochranu investic.

Investoři považují nárůst instalovaného výkonu a nákladů spojených s rozvojem výroby elektřiny ve fotovoltaických elektrárnách za již dostatečně regulovaný. Novela také podle investorů prodlužuje návratnost investic do solárních elektráren na 19 let z původně zamýšlených zhruba 15 let.

Novela má přinést zánik desítek tisíc pracovních míst

Podle investorů může novela znamenat zánik zhruba deseti tisíc tuzemských pracovních míst a pro solární elektrárny uvedené do provozu v letošním roce je likvidační, protože tyto zdroje v prvních letech nevytvoří dostatečné prostředky pro svou existenci. Novela podle investorů také ohrožuje příjmy státu z DPH v následujících letech.

Právní zástupce signatářů výzvy senátorům Lukáš Nývlt

„Pokud bude novela přijata, tak se urodí návrh Ústavnímu soudu na zrušení této daňové úpravy.“

Pod novelu se již podepsala Poslanecká sněmovna a na začátku prosince by o ní měl jednat Senát. Smyslem novely je podle vlády omezení zdražení elektřiny v příštím roce, které hrozí kvůli prudkému rozvoji solárních elektráren. Vládní opatření má zdražení elektřiny omezit na 5,5 procenta, přičemž bez zásahu vlády hrozil růst cen energie pro domácnosti o 12 a pro průmysl o 17 procent. Solárním investorům se zejména nelíbí to, že novela počítá s 26procentní daní za energii ze solárních zdrojů.

V současnosti se investoři snaží získat podporu minimálně 17 senátorů, kteří by kvůli zákonu podali ústavní stížnost. Podle předsedy Senátu Milana Štěcha má řada senátorů o novele pochybnosti. V neděli Štěch v televizní debatě nicméně připustil, že by nový zákon o zdanění fotovoltaické energie mohl začít od ledna platit i bez výslovného souhlasu Senátu, pokud by se horní komora zákonem vůbec nezabývala a ani ho do sněmovny nevrátila s negativním stanoviskem.

Jak uvádí náměstek ministra financí Ladislav Minčič, řešení předpokládaného zdražení elektřiny v podobě navržené novely není optimální: „Jiná řešení by byla ale ještě pochybnější.“ Navrhované zdanění solárních elektráren se podle něj označuje jako takzvané nepravě retroaktivní a je právně přijatelné. Počítá totiž s vyšším zájmem, který v tomto případě představuje snaha zamezit výraznému zdražení elektřiny.

Podle Minčiče nelze zdanění solárních elektráren považovat za diskriminační opatření. „Myslím si, že není moc průmyslových odvětví v českém průmyslu, která by měla tak komfortní podmínky jako investoři do fotovoltaiky i po zavedení tohoto (daňového) odvodu,“ dodal náměstek. Novela podle něj umožní podnikatelům v solární energii 15letou návratnost investic.

Dráty vysokého napětí
Dráty vysokého napětí