Organizátor libereckého šampionátu skončil v insolvenci

Liberec - Sdružení OC FIS NORDIC, které organizovalo loňský lyžařský šampionát v Liberci, je v insolventním řízení. Poslal ho sem Městský soud v Praze na návrh likvidátora Ivana Brambaškiho. Sdružení dluží 105 firmám a organizacím bezmála 112 milionů korun, majetek sdružení přitom nedosahuje ani pěti milionů.

Mistrovství světa v klasickém lyžování se v Liberci konalo loni od 18. února do 1. března. Z veřejných zdrojů šly na jeho uspořádání přes dvě miliardy korun - ze státního rozpočtu skoro 1,5 miliardy korun, z rozpočtu Liberce asi 400 milionů a Liberecký kraj přidal přibližně 165 milionů. Organizační výbor hospodařil s rozpočtem přes 632 milionů korun, šampionát ale zejména kvůli nízké návštěvnosti skončil s dluhy.

Největším věřitelem je liberecký dopravní podnik, kterému pořadatelé nezaplatili 20,85 milionu korun za zajištění bezplatné městské dopravy v době lyžařského mistrovství. Přes devět milionů dluží sdružení společnosti Vyšehrad 2000, bezmála devět milionů nezaplatilo Technické univerzitě v Liberci za ubytování a služby vysokoškolských kolejí a menzy. Více než deset milionů ale dluží sdružení také finančnímu úřadu jako pokutu za nedodržení podmínek při nakládání se státními dotacemi.

Liberec se bude potýkat s žalobou

Věřitelé mistrovství se rozhodli podat na stát, město Liberec a svaz lyžařů žalobu o náhradu škody. Návrh na insolvenci totiž znamená, že ze stomilionového dluhu neuvidí ani korunu. Společnosti RZA Solution Vojtěcha Hlaváčka organizátoři dluží přes pět milionů korun a nyní řeší vlastní exekuci. Zástupci věřitelů prý mají k dispozici právní analýzu, která jejich požadavky potvrzuje.     

Předseda Svazu lyžařů České republiky Lukáš Sobotka nechtěl dnes novou situaci v případu komentovat a nezaujal zatím žádné oficiální stanovisko. Se svými kolegy na svazu však o situaci hovořili. „Přemýšleli jsme o tom, že bychom iniciovali nějaké jednání, ale nejdříve to musíme probrat s právníky,“ řekl Sobotka. „Asi budeme nuceni udělat nějaké obranné kroky, ale v jakém smyslu, to nevím. Bude také záležet, jak se celé insolvenční řízení bude vyvíjet,“ dodal.

V souvislosti s mistrovstvím obvinila policie v září bývalého rektora liberecké univerzity Vojtěcha Konopa a jednatele společnosti Investing.cz Josefa Nadrchala. Podezřelí jsou z pletichy při veřejné soutěži a veřejné dražbě ve spolupachatelství. Další tři osoby - mezi nimi i ředitele Kolejí a menz TUL Zdeňka Kračmara, obvinila policie v listopadu. Trestní oznámení na neznámého pachatele podal v souvislosti se šampionátem také ministr školství Josef Dobeš.