Demonstranti zaplaví 8. prosince 19 měst

Praha - Seznam měst, kde budou odboráři během celodenní protestní stávky konané 8. prosince demonstrovat, je již na světě. Podle odborů se stávkující  shromáždí celkem v 19 městech. S výjimkou Moravskoslezského kraje začnou krátce po poledni, konkrétně ve 12:05. K další demonstraci pak má dojít 15. prosince, kdy se budou bouřit policisté a hasiči.

K demonstraci má vedle pražského Palackého náměstí, o kterém odbory informovaly již dříve, dojít například i v Mladé Boleslavi, Plzni, Ústí nad Labem, Pardubicích, Liberci a Hradci Králové. Největší počet shromáždění, tedy tři, je plánován v Moravskoslezském kraji - uskuteční se v Ostravě, Havířově a Opavě. Na rozdíl od ostatních měst se v Moravskoslezském kraji budou konat od 15:00.

Boj proti mzdovým úsporám

Vedle místních představitelů odborů by na demonstracích měli vystoupit i předsedové a místopředsedové jednotlivých stávkujících odborových svazů. Za důvod stávky odboráři označují mzdové úspory, které vláda plánuje na příští rok, a především způsob, jakým je chce uskutečnit. Zákonem totiž rozšířila možnost pásmového odměňování, tedy možnost stanovit tarifní část mzdy bez ohledu na počet odpracovaných let. Zavedla také do státní správy smluvní platy, a to i přes rozsáhlý odpor odborů, který vyvrcholil demonstrací, jíž se zúčastnilo na 40 tisíc lidí.

Navíc na 15. prosince plánují demonstraci policisté a hasiči, kteří mají ze zákona zakázáno stávkovat. Účast v protestech plánovaných na 8. a 15. prosince ale odmítlo 77 procent dotázaných průzkumu společnosti SANEP. Přesto by mohly být protesty masové. Analytici SANEP připomněli, že i 16,8 procenta respondentů, kteří svou účast na stávce připustili, by v přepočtu na populaci mohlo znamenat statisícový dav, o kterém hovoří organizátoři z Českomoravské komory odborových svazů.

Města, místa a časy stávkových shromáždění

Praha - Palackého náměstí, 12:05

Brno - Před Janáčkovým divadlem - Rooseveltova 31/7, 12:05

Olomouc - Jeremenkova ulice před krajským úřadem, 12:05

Plzeň - Masarykovo náměstí, 12:05

České Budějovice - Před krajským úřadem, U Zimního stadionu 1952/2, 12:05

Mladá Boleslav - Nákupní centrum BONDY, u autobusového nádraží, 12:05

Ústí nad Labem - Lidické náměstí, 12:05

Klášterec nad Ohří - Náměstí Dr. Eduarda Beneše, 12:05

Liberec - Krajská nemocnice Liberec, 12:05

Česká Lípa - Náměstí T. G. Masaryka, 12:05

Hradec Králové - Baťkovo náměstí, 12:05

Pardubice - Náměstí Republiky, 12:05

Jihlava - Park Gustava Mahlera, 12:05

Zlín - Mezi bývalou vstupní halou a.s. Svit a podchodem, 12:05

Jeseník - Masarykovo náměstí, 12:05

Znojmo - Masarykovo náměstí, 12:05

Ostrava - Moravská Ostrava, Jiráskovo náměstí (Kuří rynek), 15:00

Havířov - Náměstí Republiky, 15:00

Opava - Dolní náměstí, 15:00

Zdroj: ČMKOS

Protestující odboráři
Protestující odboráři