Španělsko šetří, prodá podíly ve státní loterii a letištích

Madrid - Španělsko plánuje prodat 30procentní podíl ve státní loterijní společnosti Lotería Primitiva a rovněž podíly v největších letištích v zemi, v Madridu a Barceloně. Nové plány vlády dnes v parlamentu přednesl předseda tamního kabinetu José Luis Zapatero. Cílem privatizace je uklidnit obavy investorů z finančních problémů země.

Španělsko v souvislosti s novými opatřeními rovněž umožní, aby soukromé společnosti mohly vlastnit podíl až 49 procent v letištích a firmách poskytujících letištní služby. „Tato opatření zvýhodní investice do ekonomiky, zaměstnanost a zejména pak podpoří malé a středně velké společnosti,“ vysvětlil španělský premiér.

Vládní kroky se dotknou i nezaměstnaných, kteří již nemají nárok na podporu v nezaměstnanosti. Těm Španělsko přestane od února vyplácet měsíčně 426 eur (asi 10 600 korun). Představitelé Evropské unie přivítali další plány Španělska na stabilizaci veřejných financí, jak přiblížil mluvčí evropské komise Amadeu Altafaj: „Vítáme nová konkrétní opatření, která oznámila španělská vláda. Potvrzují odhodlání pokračovat v programu reforem.“

Vláda hodlá těmito kroky přesvědčit investory, že čtvrtá největší ekonomika eurozóny podniká rázné kroky ke stabilizaci svých financí a nebude potřebovat vnější pomoc. V posledních týdnech se mezi investory zvyšují obavy, že Španělsko a Portugalsko se po Řecku a Irsku stanou dalšími zeměmi, které budou od eurozóny a MMF potřebovat pomoc.

Úřad práce
Úřad práce