Zemědělci: Za šest let v unii ještě nebylo hůř

Větrný Jeníkov (Jihlavsko) – Vůbec nejhorší výsledek hospodaření za víc než šest let členství Česka v Evropské unii letos čeká české zemědělce. Podle odhadů Zemědělského svazu vydělají farmáři jen kolem jedné miliardy korun, asi dvaapůlkrát méně než loni. Hlavním důvodem je podle farmářů méně peněz vyplacených na dotacích.

„Letos bude vyplaceno řádově o čtyři miliardy korun dotací méně než loni. Přesto počítáme, že bude v zemědělství zisk, ale bude nižší než loni,“ řekl na dnešním zasedání výboru Zemědělského svazu jeho předseda Miroslav Jirkovský. Upozornil ale také na to, že konečný výsledek bude záviset i na vývoji výkupních cen v posledních měsících roku. Ke kladnému výsledku podle něj přispěje i letošní výrazné snížení nákladů v zemědělských podnicích, které se odhaduje na 4,5 miliardy korun.

V černých číslech se české zemědělství drží od vstupu do EU. Loňský zisk byl v tomto období zatím nejnižší. Podle údajů zveřejněných na jaře letošního roku vydělaly zemědělské podniky 3,17 miliardy korun. Částka ale byla později zrevidována na 2,6 miliardy.

Letos objem zemědělské výroby opět o něco klesl. Kvůli menší úrodě bylo méně obilovin i řepky, snížila se produkce mléka a vepřového masa. Tržby ale vylepšuje růst výkupních cen. Tak třeba obilovin zemědělci vypěstovali o desetinu méně než loni, jejich příjmy za tyto plodiny přesto zřejmě stoupnou z loňských 14,5 miliardy na 16 miliard korun.

Se zemědělstvím končí, odcházejí jinam

Kvůli krizi odešlo letos ze zemědělství kolem 8 000 pracovníků, což je zhruba sedmiprocentní úbytek. Díky tomu se lidem, kteří si místa udrželi, zvyšovaly platy - meziročně asi o dvě procenta. „Dneska už nemáme v zemědělství nadbytečné lidi. Ty, co tam jsou, je potřeba udržet,“ zdůraznil Jirkovský.

Zemědělci teď vyjednávají s vládou o dorovnání přímých plateb ze státního rozpočtu. Jirovský uvedl, že možnosti pro vyjednávání ještě nebyly vyčerpány, a proto teď Zemědělský svaz nechystá žádné protestní akce.

Od vstupu do unie do loňska vydělali čeští zemědělci dohromady přes 46 miliard korun. Podle Jirovského jim přesto peníze chybí, protože investovali 75 miliard, aby vyhověli požadavkům přijatých evropských nařízení. Kvůli investicím si zemědělské podniky často braly úvěr. Jejich zadluženost se teď pohybuje kolem 9,5 procenta, zatímco průměr v EU se drží kolem 16 procent.