Firmou roku 2010 je 5M z Kunovic, živnostníkem pekař Bláha

Praha – Ryze český výrobce kompozitních a sendvičových materiálů zabývající se i jejich vývojem společnost 5M Kunovice, získala ocenění Firma roku 2010, živnostníkem roku se pak stal liberecký pekař a cukrář Jiří Bláha. Titul Rebel roku 2010, která je určena pro firmy s nejlepší péčí o zákazníky, si odnesl provozovatel portálu Fler.cz Jiří Kubeš z Jihomoravského kraje. Ocenění Odpovědná firma 2010 získala společnost TES Vsetín. Tato kategorie je vyhlašována v rámci nejprestižnějších podnikatelských soutěží v ČR Firma roku a Živnostník roku letos poprvé. Do pátého ročníku soutěže se registrovalo 2 681 firem a 1442 živnostníků. Posláním soutěže, kterou pořádá agentura Bison & Rose ve spolupráci s Hospodářskou komorou, Asociací malých a středních podniků a dalšími partnery, je podpora podnikání v Česku.

Antonín Zelinka, ředitel firmy 5M:

„Naše výrobky jsou sice ve vesmíru, ale ještě se nám nepodařilo pořádně proniknout do světa. Proto máme neskromný cíl být světovým lídrem.“

Společnost 5M Kunovice byla založena v roce 1992 ve dvou lidech. Dnes zaměstnává 120 lidí a pasuje se tak na významného regionálního zaměstnavatele. Podniká v oboru vývoje a výroby základních materiálů, polotovarů i konečných dílů do letectví a kosmických aplikací. Porota ocenila především právě výzkumnou činnost společnosti a schopnost prosadit se v nelehkém oboru. „Naše výrobky jsou sice ve vesmíru, ale ještě se nám nepodařilo pořádně proniknout do světa. Proto máme neskromný cíl být světovým lídrem,“ řekl ředitel firmy Antonín Zelinka.

Živnostník roku 2010 začal podnikat před 20 lety v panelákovém bytě

Bláha začal podnikat v září 1990 v panelákovém bytě. Dnes se z malé výrobny stala liberecká síť pekáren, která dokáže čelit i tlaku velkých obchodních řetězců. „Denně obsloužíme kolem 15.000 lidí. Klademe velký důraz na kvalitu našich služeb a snažíme se neustále rozvíjet, abychom se stali v našem kraji dominantním hráčem,“ uvedl Bláha.

Kubešův nápad zprovoznit internetové tržiště Fler.cz je ve střední Evropě unikátním počinem, který umožňuje desetitisícům tvůrců, umělců, designérů a módních návrhářů nabízet svoji ruční tvorbu, umění a design k prodeji. Netradičními specifiky projektu jsou především inovativní způsob e-prodeje a neobvyklé spojení prodeje s vysoce rozvinutými sociálními funkcemi.

TES Vsetín vyhrál za svůj propracovaný systém benefitů pro zaměstnance a jejich rodinné příslušníky. Pořádá dny otevřených dveří, poskytuje bezplatně zbytkové materiály pro praktické vyučování na základních školách, má navázanou úzkou spolupráci s řadou odborných středních a vysokých škol v regionu. Zaměstnává tělesně postižené, ředitelé jsou součástí poradních sborů úřadů práce a firma se významně se podílí na zajištění přepravy tělesně postižených ve Vsetíně.

V krajských kolech byly soutěžící firmy hodnoceny na základě hodnocení vypočítaného z rentability, likvidity, zadluženosti, aktiv, ziskovosti a produktivity firmy, ratingu Hospodářské komory a hodnocení poroty. Ve finále pak odborná porota posuzovala firmy na základě prezentace a znalosti podnikatelského prostředí.

Jiří Bláha
Jiří Bláha