Agentura S&P uvažuje o snížení ratingu Řecka

New York/Atény - Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's zařadila hlavní ratingové známky Řecka do režimu pozorování s negativním výhledem. Zároveň varovala, že do tří měsíců může rating snížit, a to o jednu až dvě známky. Řecko má v současné době hlavní rating na stupni BB-plus. Analytici S&P budou zkoumat dopady Evropského stabilizačního mechanismu (ESM), který má po roce 2013 nahradit současný stabilizační fond (EFSF). Pokud se potvrdí, že v rámci stálého krizového mechanismu budou upřednostněny zájmy veřejných věřitelů na úkor zájmů věřitelů soukromých, pak bude téměř jistě následovat snížení ratingu.

Řecko je vzhledem ke svým finančním problémům potenciálním příjemcem pomoci od Evropské unie. Agentura tak zaujala vůči Řecku podobný postoj, jaký nastínila i v případě Portugalska. To ale v tuto chvíli žádnou pomoc nečerpá.

Luboš Mokráš, analytik České spořitelny:

„Problém je v tom, že kdyby to opatření Bruselu prošlo, soukromí investoři by byli znevýhodněni proti státním a tím by nesli vyšší riziko, za které by chtěli vyšší výnosy.“

Video Rozhovor s Lubošem Mokrášem
video

Rozhovor s Lubošem Mokrášem

„Předpokládáme, že zavedení statutu 'přednostního věřitele' pro budoucí státní půjčky ze stabilizačního mechanismu by mohlo nepříznivě ovlivnit šance soukromých držitelů státních dluhopisů dostat svou investici zpět,“ píše se ve sdělení ratingové agentury. S&P dodala, že vyčká na podrobnosti plánu a teprve pak rozhodne, zda rating Řecka sníží. Případnou změnu ratingu by agentura zřejmě provedla do tří měsíců.

Jedním z největších veřejných věřitelů je Evropská centrální banka, která nemá podle svého vyjádření v plánu nákupy státních dluhopisů rozšiřovat nad současnou úroveň. Přesto jsou teď její nákupy cenných papírů z Portugalska a Irska nejvyšší v historii. „Je sice hezké, že ECB a odpovědní politici tvrdí, že ohroženým zemím peníze poskytnou, ale tím se neřeší základní problém. Nákup dluhopisů sice pomůže, ale to, co opravdu tyto země potřebují, je návrat k měnové disciplíně,“ říká Justin Urquhart-Stewart ze společnosti Seven Investment Management.

Ministři financí eurozóny se minulý týden dohodli, že součástí nového mechanismu na řešení dopadů dluhové krize budou i některá nová ujednání. Jde hlavně o to, že na státní dluhopisy vydané po roce 2013 se bude vztahovat doložka kolektivního postupu. To má být nástroj, který členským zemím umožní restrukturalizovat dluhy, pokud s tím vysloví souhlas určité procento věřitelů.

Nový mechanismus také umožní akcionářům ESM iniciovat restrukturalizaci dluhů případ od případu. Předpokládá se zároveň, že každá půjčka, která po roce 2013 půjde z tohoto nového mechanismu, bude mít prospěch ze zmíněného statutu přednostního věřitele.

„Myslíme si, že taková podřízenost by mohla zhoršit vyhlídky na včasné a plné splacení státního dluhu pocházejícího mimo mechanismus ESM, a patrně by také snížila šanci na splacení takového dluhu,“ upozorňuje S&P.

Znak eura na pozadí sídla Evropské centrální banky ve Frankfurtu nad Mohanem
Znak eura na pozadí sídla Evropské centrální banky ve Frankfurtu nad Mohanem