USA ve snižování rekordního deficitu stále tápou

Washington – Nejen Evropou, ale i Spojenými státy otřásají vlastní dluhy. Zatímco země starého kontinentu se snaží šetřit, jak jen se dá, Spojené státy se na plánu, jak snížit rekordní deficit, zatím nedokáží shodnout. Dnes například nezískal dostatečný počet hlasů plán prezidentské komise. Kongres se jím tak vůbec nebude zabývat.

Spojené státy bojují s nejvyššími schodky od druhé světové války. Administrativa prezidenta Baracka Obamy předpokládá, že letošní deficit překoná smutný předloňský rekord. Ten činil 1,42 bilionu dolarů, tedy zhruba 10 procent hrubého domácího produktu. V nové prognóze z konce července vláda předpovídá, že deficit letos vystoupí na 1,47 bilionu dolarů.

Kent Conrad, předseda senátního rozpočtového výboru:

„Ne teroristická hrozba, tato dluhová hrozba představuje největší hrozbu pro Ameriku.“

Video Americký rozpočet
video

Americký rozpočet

„Je to vina hlavně Baracka Obamy a jeho administrativy, protože výdaje, které šly do bank, byly obrovské. Nicméně je pravda, že se na tom podílí i snižování daní za prezidenta Bushe, který snižoval daně nejbohatším,“ popsal příčiny vysokého deficitu v rozhovoru pro ČT24 odborný asistent katedry světové ekonomiky VŠE Pavel Žamberský.

Na tom, jak bojovat se zadlužením se ale demokraté a republikáni nedokáží shodnout. Pomoci měla nadstranická komise. Ta připravila plán, podle kterého měla mít nejsilnější světová ekonomika vyrovnaný rozpočet do roku 2035. Plán počítal mimo jiné se snížením výdajů na armádu, omezovat se měly také výdaje na důchody nebo federální program zdravotní péče. Razantně se měly zvýšit daně. Rušit se měla například možnost odepsat si z daní úroky z hypoték. Plán ale nezískal potřebnou většinu. Podpořilo ho pouze 11 členů prezidentské komise, sedm je proti. Na to, aby se návrhy začal zabývat Kongres, je ale potřeba 14 hlasů.

Řešení se hledá těžko

Řešení, které by snížilo gigantický deficit Spojených států, se hledá těžko. „Američané se dostali do určité pasti. Oni nalili peníze do ekonomiky s tím, že si mysleli, že ekonomika díky tomu začne růst a schodek se sám začne splácet. Jenže ekonomika neroste, má stále problémy. Teď je těžko radit, co by měli dělat,“ podotkl Žamberský.

Situace americké ekonomiky není nijak růžová. Hospodářství sice ve třetím kvartále vzrostlo o 2,5 procenta, tedy rychleji než ekonomika Evropské unie, Spojené státy však stále neumazaly ztráty způsobené hospodářskou krizí. Vrásky politikům přidělává především vysoká nezaměstnanost, která stále zůstává těsně pod deseti procenty.

Nezaměstnanost v USA
Nezaměstnanost v USA