Spojené státy a Česko budou spolupracovat v jaderné energetice

Washington - Podle deklarace, kterou dnes ve Washingtonu podepsal ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek se svým americkým protějškem Gary Lockem, zahájí Česko s USA spolupráci v jaderné energetice. Podoba spolupráce by měla být jak komerční, tak vědecká. Spojené státy si tak chtějí zajistit pevnější pozici v boji o prvenství v tendru dostavby Temelína.

Z jaderné spolupráce mohou těžit obě strany. Nyní se totiž v Česku připravuje lukrativní dostavba jaderné elektrárny Temelín, o niž se uchází i firma Westinghouse, která má japonského vlastníka, ale sídlí a vyrábí ve Spojených státech. Zakázka má hodnotu několik set miliard korun. Do tendru se kromě Westinghousu přihlásilo ještě česko-ruské konsorcium Škoda JS-Atomstrojexport a francouzská společnost Areva. O vítězi tendru na dokončení Temelína by mělo být rozhodnuto v roce 2013, jak dříve uvedl premiér Petr Nečas.

Česko může nabídnout kvalitní jaderné vědce

Video Vstup Michala Kubala
video

Vstup Michala Kubala

Vstup Michala Kubala

0612

Reportáž Michala Kubala

Ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek:

„Deklarace otevírá nové možnosti v oblasti výzkumu a vývoje, což je velmi důležité z hlediska hledání možností pro budoucí pokrytí energetických potřeb obou zemí.“

Naopak Češi mají k dispozici odborníky na jadernou energetiku, kteří mají zkušenost s výstavbou jaderných elektráren, a jejichž znalosti by se tak mohly uplatnit i v USA. Země v současnosti uvažuje o renesanci jaderné energetiky. Vidí ji jako jednu z cest, jak snížit svou závislost na fosilních palivech a dovozu ropy. Prezident Barack Obama tak po 30 letech v únoru podpořil výstavbu první nové jaderné elektrárny v USA.

Česko a Spojené státy se kromě jaderné energetiky hodlají v budoucnu více zaměřit také na vzájemný obchod. Kocourkova návštěva ve Washingtonu je tak i začátkem česko-amerického obchodního dialogu, který by měl povzbudit výměnu zboží a investice mezi oběma zeměmi. Zaměří se především na výzkum a vývoj, informační technologie a energii.

Spojené státy jsou podle ministerstva průmyslu a obchodu pro Českou republiku 14. největším obchodním partnerem a 13. největším exportním trhem. Na celkovém zahraničním obchodu Česka se Spojené státy podílejí zhruba třemi procenty. USA jsou také devátým největším přímým zahraničním investorem v Česku.