ČOI bude moci zveřejňovat místa, kde prodávají špatný benzín

Praha - Kde prodávají špatný benzín bychom se v budoucnu už měli dozvídat. Kabinet Petra Nečase totiž připravil zákon, který to České obchodní inspekci (ČOI) umožní. Vláda se taky znovu pouští do obří ekologické zakázky na likvidaci škod. Ministru financí a ministru životního prostředí uložila, aby zpracovali odhad ceny takového tendru.

ČOI dosud tvrdila, že jména nekvalitních stanic nemůže zveřejňovat, neboť k tomu nemá oporu v legislativě. Nezveřejňování čerpacích stanic se špatným benzinem a naftou inspekci dlouhodobě kritizují nevládní organizace. Loni ČOI odhalila nedostatky u pěti procent ze všech kontrolovaných vzorků pohonných hmot. Za prvních devět měsíců letošního roku to bylo již 7,6 procenta. Sekretář České asociace petrolejářského průmyslu a obchodu(ČAPPO) Miloš Podrazil nové možnosti pro ČOI schvaluje.

Součástí novely je také povinnost zajistit pro přechodnou dobu dodávky motorového benzinu s nižším obsahem biopaliv, které umožní provoz i starších aut, jejichž motory ještě neumějí pracovat s vysokým obsahem biopaliva. Přechodné období má trvat do konce roku 2018. Novela, kterou připravilo ministerstvo průmyslu a obchodu, má také omezit možnost daňových úniků. Zavádí proto povinnou registraci osob, které prodávají pohonné hmoty na území České republiky mimo čerpací stanice, u příslušného celního úřadu.

Proti daňovým únikům je také namířena nová povinnost provozovatelů čerpacích stanic zapisovat do jimi vedené evidence prodaných nebo vydaných pohonných hmot jedenkrát denně aktuální stav počítadel.Tuto evidenci budou uchovávat pro kontroly prováděné celními úřady po dobu tří let.

Hodnota ekotendru by mohla být menší než 115 miliard korun

Vláda řešila také ekotendr. Hodnota garancí za neodstraněné ekologické závazky státu, které vznikly před rokem 1992, je asi 115 miliard korun. Teoreticky by to tak mohla být maximální hodnota zakázky. Politici i odborníci se ale shodují, že to bude daleko méně. Teď by s jasnou částkou mělo přijít ministerstvo financí a ministerstvo životního prostředí.

Odhad ceny, který by měl být hotový do konce ledna, bude podle Nečase podroben odborné oponentuře. O reálnou hodnotu miliardové zakázky se přitom vedou spory už řadu měsíců. V tendru, který je jedním z největších za existenci ČR, pokračují tři firmy z původních šesti, Geosan Group, Marius Pedersen Engineering a společnost Environmental Services. Soutěž komplikuje i skutečnost, že se proti vyřazení ohradila u antimonopolního úřadu skupina PPF.

Ministerstvo financí koncem září oznámilo, že připravilo způsob a metodiku, jak dojít k odhadu skutečných nákladů zakázky na odstranění starých ekologických škod. Podle analýzy zadané v roce 2008 tehdejším ministrem životního prostředí Martinem Bursíkem (SZ) činí cena všech sanací starých ekologických závazků státu 40 miliard korun.